Herkese Merhaba! Bu yazımızda arduino dmx ışık projesinin 2. bölümünü yapacağız. Projenin sonunda DMX512 sinyalleriyle çalışan Wall Washer tarzında olan sahne ışığımız olacak.

Bu Bölümde Neler Olacak

 • Sese Duyarlı olması için ses sensörü ekleyeceğiz.
 • Devre kartını hazırlayacağız.
 • Kutu Tasarımını yapıp 3D baskı ile çıktısını alacağız.
 • Mod butonu ekleyeceğiz.

1. Arduino DMX Işık Devre Şeması

Malzemeler

Not1: Bu malzemeler 1. bölümdeki malzemeler haricinde ekstra gerekenler. 1. yazıyı okumak için tıklayınız.

Not2: Bu devrede akım sınırlayıcı devre veya devre elemanı bulunmamaktadır! Power Ledler çok ısınması durumunda patlayacaktır.

1.1 Devre Kartı

Devre kartını hazırlarken her şeyin sökülüp takılabilmesine çok dikkat ettim. En ufak bir sorunda hemen müdahale edilebilmesi açısından. Bu yüzden bolca header kullandım. Arduino Nano’da Pcb’ye lehimli değil. Tüm kablolar Arduino Nano’nun altında kaldığı için çok karmaşık gözükmüyor. Nano’nun VIN pini ile kırmızı power ledi besleyen LM2596 arasında 2’li bir erkek header bulunuyor. Bu Arduino’ya gelen elektriği kesmek için kullandığım bir header. GND ve 5V hatlarını tek bir yerde toplamaya özen gösterdim. MAX485 modülünün altında silikon olduğu için LM2596’ın üstüne rahatça konumlandırabildim. Bu bize yerden tasarruf sağladım.

1.2 XLR Soketleri

 • XLR1 ==> MAX485 GND
 • XLR2 ==> MAX485 B
 • XLR3 ==> MAX485 A

Erkek ve Dişi XLR girişlerini aynı rakamlara denk gelicek şekilde bağlıyoruz.

1.3 Buton, Dip Switch ve Ses Modülü

Butonu 2 kablo ile devre kartı üzerinde hazırladığımız 10k Pull-up Dirençli pine takıyoruz. Dip Switchlerde aynı şekilde 10k Pull-up dirençli pin yerlerine takıyoruz. Ses mdülünü montaj etmek için tasarımda yer yapmayı unuttuğum için 3’lü dişi-dişi jumper kablo ile on/off butonun yerinden çıkıp dışarıdan seyyar olarak bağlanıyor. Devre ve komponent montajları bu şekilde.

2. Kutu Tasarımı ve Stl Dosyaları

Kullandığım soğutucunun ölçüleri ~9.5 x ~8 x ~3cm ebatlarında. Parçaları ona göre tasarladım. 🙂

Kutunun Arka Bölümüne Monte Olacak Komponentler:

 • Dişi ve Erkek XLR girişleri
 • 8’li ve 2’li Dip Switch
 • Mod Butonu
 • Sağ tarafta ise On/Off anahtarı mevcut.

Soğutucuyu sabitlemek için 2 adet ayak mevcut. Bunları soğutucunun üstüne yapıştırıyoruz. 6mm civata, somun ve pul ile hem yan ayaklara hem de kapağa sabitleyebiliyoruz. Kapak, kutuya M3 vidalar ile monte edilliyor. Kapağın içinde somun yeri mevcut.

3. Arduino Kodları

İlk bölümde mevcut olmayan Mode butonu ve Ses Algılama sensörünü ekliyoruz.

Void Setup bölümünde sensörlerimizi giriş olarak tanımlıyoruz.

Void Loop bölümünde ilk olarak gelen veriyi “mod” değişkenine kaydediyoruz. Mod butonuna basınca “buttonStatus” değişkeni 1 artıyor. 250 milisaniye delay olması modlar arası karışıklık olmasını önlüyor. 🙂

İlk bölümden farklı olarak Strobe efektini ekledim. Gelen Strobe verisi 20’den küçükse normal modda devam ediyor, eğer 20’den büyük ise Strobe efekti devreye giriyor. Diğer 2 renk içinde aynısını yapıyoruz.

Sırada ise ledlerin sese göre nasıl tepki vereceğini ayarlamak var. Bu kodları kendi göz zevkinize göre değiştirebilirsiniz. Burda her renge 2’şer defa sıra geliyor bu sayede daha hoş oluyor. (Kodların devamı için indirmeniz gerekir.)

4. FİNAL

DMX Kontrollü Wall Washer ışığımız tamamiyle bitmiş bulunmakta. Yaptıktan sonra her hangi bir sahnede, partide veya farklı yerlerde kullabilir halde. Diğer fabrika yapımı DMX ışıklarla sorunsuz çalışabilmekte. Yakında detaylı proje videolarını ve fotoğraflarını buraya ekleyeceğim. Kabaca görmek isterseniz instagram profilimi ziyaret edebilirsiniz. Arduino DMX ışık projesini siz de yaptıktan sonra bizimle paylaşmayı unutmayın 🙂 Herkese iyi çalışmalar.

Linkler:

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz