Herkese Merhaba! Bu yazımda genellikle sahne ışıklarında kullanılan DMX512 sinyalleriyle çalışan bir DMX ışık yapacağız. Bu ışığı toplamda 2 yazıda yapacağız: 1. yazımda RGB ışık seçimi ve montaj işlemleri, 2. yazımda ise strobe efekti ve ses algılama sensörü ekleyip diğer detayları yapacağız.

Malzemeler

1. LED SOĞUTMASI

Yapacağımız ışık wall washer tarzında olacağı için uzun kullanımda power ledler çok ısınacaktır ve yüksek akım çekmeye başlayacaklardır. Bunu engellemek için ledlerin altına termal macun sürdüm ve kare bir bilgisayar işlemci fanı kullandım.

NOT!: Bu projede akım sınırlayıcı bir devre veya komponent yoktur!

2. Devre Şeması

Devre Tanıtımı:

Öncellikle Arduino Nano tercih ettim küçük olmasından dolayı. Power Ledleri kontrol edebilmek için 3 adet IRFZ44N N kanal mosfet kullandım. Power Ledlerin en verimli şekilde çalışması için 3 renk için 3 ayrı LM2596 kullandım. Farklı voltaj değerleri elde edebilmek için. Ledler birbirine seri bağlı (yeşil- yeşil, mavi – mavi, kırmızı – kırmızı) Ana güç kaynağım 12 volt 10 amper bir led trafosu. DMX haberleşme protokolü için MAX485(RS485) modülü kullandım. Dmx kanallarını belirleyebilmek için 10’lu Dip Switch kullandım. Dip Switch için 10 Adet 10k Pull-Up dirençleri mevcut. Son olarak Dişi – Erkek 2 adet XLR soketleri kullandım.

3. Arduino Kodları

İlk olarak DMX kütüphanemizi ekliyoruz. Ardından ise Led Pinlerimizi belirliyoruz.

Dip Switch pinlerimizi belirliyoruz.

Dip Switch ile kanal seçeceğimiz için Switchlerin başlangıç değerlerini giriyoruz. Ardından ışığa ilk güç verişimizde hangi kanalda başlayacağını belirliyoruz.

Setup kısmında ise DMX ışığımızın alıcı modda olduğunu belirtiyoruz. Led pinlerimizin Çıkış, Dip switchlerin ise Giriş olduğunu belirliyoruz. Son olarak ise ilk güç verişte ledlerin kapalı konuma geçmesini sağlıyoruz.

Loop kısmında ise ilk olarak ne kadar süre veri gelmediğini hesaplıyoruz.

Dip Switchlerden gelen veriyi DMX kanallarına çeviriyoruz. Switchlerin toplamı başlangıç kanalımızı belirliyor.

RGB ve diğer bölümde ekleyeceğimiz özelliklerden biri olan Strobe kanallarını tanımlıyoruz.

Son olarak DMX Controller’dan aldığımız verileri işliyoruz. 🙂 Kodu ve devre şemasını indirmek için tıklayınız.

4. Devre Montajı ve Testi

Kablolarım ve potaslarımdan kaynaklı temassızlıklar vardı onun dışında devrede her hangi bir sorun yoktur. Umarım işinize yaramıştır. Bir sonraki bölümde eksikleri tespit edip güncellemeleri yapacağız.

Not: DMX kontrolcüm olmadığı için basit şekilde bir kontrolcü yapıp denedim. XLR girişleri ve 10 lu dip switch olmadığı için bazı şeyleri modifiye ettim. Başka bir yazımda kontrolcünün de nasıl yapılacağını anlatacağım.

Herkese iyi çalışmalar! 🙂

🚀Arduino Projeleri için Robolink Akademi’yi ziyaret edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz