Ana Sayfa Eğitim Serileri Arduino Eğitim Kiti Arduino Eğitim Kiti-Ders 37-İleri Düzey Uygulamalar / Yılan Oyunu

Arduino Eğitim Kiti-Ders 37-İleri Düzey Uygulamalar / Yılan Oyunu

Arduino Eğitim Kiti – Tüm Yıl İçin Arduino Müfredatı: Ders 37 İleri Düzey Uygulamalar / Yılan Oyunu için isterseniz sunu şeklinde alt taraftaki kutucuğu büyüterek takip edebilir, isterseniz de tüm sunu sayfalarının makale haline dönüştürülmüş versiyonu takip edebilirsiniz. İçerikler büyük oranda aynıdır. Sınıf ortamında kolaylık olması açısından sunu şeklinde de sunulmuştur.

Ders İçeriği:

İleri Düzey Uygulamalar

Ders Kazanımları:

  • Yılan Oyunu programını yardım almadan başarılı bir şekilde tasarlar.

Oluşabilecek Hatalar:

Aşağıdaki programları çalıştırırken birtakım hatalarla karşılaşabilirsiniz. Bu hataların kodların yazımında meydana gelen hatalar dışında başka sebeplerle ortaya çıkması muhtemeldir. Bu hatalardan sık karşılaşılanlara aşağıda değinilmiştir.

Kart Seçilmesinden Kaynaklı Hata:

Arduino kurulumu gerçekleştirildikten sonra araçlar menüsünden doğru kartın seçilmesi gerekmektedir. Kart seçilmediğinde “Karta yüklenirken bir sorun oluştu.” benzeri bir hata alabilirsiniz.

USB Portun Seçilmesiyle İlgili Hatalar:

Arduino kurulumu gerçekleştirildikten sonra araçlar menüsünden doğru portun seçilmesi gerekmektedir. Bu port Arduino Uno’nun bilgisayara bağlandığı usb porttur. Farklı şekilde bilgisayarınızda usb driver yüklenmemiş olabilir. Bu gibi hatalarda “Port bulunamadı.” gibi hatalar almanız muhtemeldir.


Uygulama 1: Yılan Oyunu

Kullanılacak Malzemeler:

Bağlantı Şeması:

Bağlantılar şekildeki gibi yapılır.

  1. Arduino üzerindeki 5V pini breadboard üzerinde “+” hatta, GND pini ise breadboard üzerinde “-” hatta bağlanır.
  2. 8×8 Dot Matrix’ in VCC pini “+” hatta, GND pini “-” hatta, CLK pini 11 nolu pine, CS pini 10 nolu, DIN pini 12 nolu pine bağlanır.
  3. Joystick modülün VCC pini “+” hatta, GND pini “-” hatta, MS pini Arduino Uno üzerinde RESET pinine, VRX pini A0, VRY pini A1’e bağlanır.

Kodlar:

Uygulamanın “.ino” dosyasını (kod dosyasını) buradan indirebilirsiniz.  • Yukarıdaki bağlantı yapıldığında ve kodlar Arduino Uno’ya yüklendiğinde çalışma tamamlanmış olacaktır.
  • Bu uygulamada Dot Matrix üzerinde oyun başlayacaktır.
  • Hareket eden yılanı Joystick modül ile kontrol edebilirsiniz.
  • Yılan duvarlara çarptığında oyun bitecek ve skor ekranda belirecektir.

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Exit mobile version