Arduino IDE (derleyici) Kurulumu

1

Arduino IDE Kurulumu

Bu yazımızda Arduino IDE (derleyicisinin) kurulumunu yapacağız. Arduino IDE’yi Arduino veya desteklenen diğer mikrokontrolcü kartlarını programlamak için kullanırız. Arduino IDE’nin arayüzü oldukça kolay olduğundan programlamaya ilk adımda mükemmel bir platform sunmaktadır.

Geliştireceğimiz projelerin kodlarını bu arayüz yardımıyla derleyip, daha sonra mevcut kartımıza atıyoruz. Peki neden derleyiciye ihtiyacımız var? Bunun sebebini bir örnekle açıklayabiliriz: Türkçe makale yazma yarışmasına katılacağız. Yazmış olduğumuz makaledeki imla hataları, yazım yanlışları vb. hataların kontrolünü sağlamak zorundayız. Çünkü bu kontrolü sağlamazsak yazdığımız makalenin ne anlatmak istediğini karşımızdaki insanlara tam manasıyla aktaramamış oluruz. Yazdığımız makaleyi Türkçe veya Edebiyat hocamıza kontrol ettirdikten sonra yarışmaya katılırsak bu hatalardan korunmuş oluruz. Derleyici de bizim o dildeki yapmış olduğumuz imla ve yazım hatalarımızı fark etmemizi sağlar ve bu doğrultuda bize dönüt verir. Fakat derleyiciler algoritma hatalarını veya başka bir deyişle mantık hatalarını fark edemezler.  Şimdi kuruluma geçelim.

  • İlk olarak Arduino derleyicisini indirmek için  Arduino resmi sitesine giriyoruz.  SOFTWARE bloğunun altındaki DOWNLOADS bölümüne tıklıyoruz.

  • Windows işletim sistemli bilgisayarlar için görselde ok ile gösterildiği yere tıklıyoruz ve uygulama dosyasını indirmeye başlıyoruz.

Eğer bilgisayarınızda MAC işletim sistemi var ise MAC OS X‘e tıklıyoruz.

Eğer bilgisayarınızda Linux işletim sistemi var ise bilgisayarınızın özelliklerine göre Linux 32 bits, Linux 64 bits veya Linux ARM‘ı indiriyoruz.

  • Bağış yapmak istemiyorsanız aşağıdaki görselde ok ile gösterildiği gibi JUST DOWNLOAD bölümüne tıklıyorsunuz ve devam ediyoruz. Arduino’ya bağış yapmak istiyorsanız CONTRIBUTE & DOWNLOAD kısmına tıklayarak bağış miktarını seçip öyle devam ediyorsunuz.

  • Uygulama dosyası görselde gösterildiği gibi indirilmeye başlayacaktır. İndirme işlemi bittikten sonra uygulama dosyasını çalıştırıyoruz.

  • Lisans antlaşmasını onaylamak için I Agree bölümüne tıklıyoruz.

  • Tanımlı olarak seçilmiş dosyaları değiştirmeden, Next  bölümüne tıklıyoruz.

 

  • Programın kaydedileceği konumu seçiyoruz. Ve Install bölümüne tıklıyoruz.

  • Ok ile gösterildiği gibi kurulum işlemi başlayacaktır. Kurulum işlemi tamamlandıktan sonra Close bölümüne tıklıyoruz.

  • Görselde gösterildiği gibi bilgisayarınızın masaüstünde Arduino ikonu oluşturulmuş olacaktır. Derleyicimizi kurmuş oluyoruz ve açıyoruz.

  • Açılan bu sayfa Arduino derleyici ilk açılış sayfasıdır. Bu sayfada geliştirmek istediğimiz uygulamaların yazılım geliştirmelerini ve konfigürasyon ayarlarını yaparız. Şimdi #projebaşlasın

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Exit mobile version