Ana Sayfa Eğitim Serileri Arduino Başlangıç Seti Eğitim Serisi Arduino Başlangıç Dersleri 10: Seri Ekran Üzerinden RGB Led Kontrolü

Arduino Başlangıç Dersleri 10: Seri Ekran Üzerinden RGB Led Kontrolü

1

Merhaba arkadaşlar, bu uygulamamızda seri ekran üzerinden yazılan karakterlere göre RGB led kontrolü ‘nü gerçekleştireceğiz.


Malzeme Listesi:


RGB led, 3 ana renk barındıran bir mantar led çeşididir. Bu 3 ana renklerin kombinasyonlarıyla ara renkle renkler elde edilir. Kontrolü standart mantar ledler ile aynıdır ve PWM sinyalleri ile kontrol edilir. Mevcut RGB ledimiz ortak katot olduğundan uzun bacak GND hattına bağlanır. Devre şemasında gösterildiği şekilde devremizi breadboard üzerine kuralım.

Kodumuza geçebiliriz.Öncelikle gerekli pin tanımlamalarını yapalım. Serial haberleşmemizi başlatalım. RGB ledimizin pinlerini çıkış olarak tanımlayalım. İlk açılışta serial ekranımıza “Renk secimi icin Kirmizi: k, Mavi: m, Yesil: y, Beyaz: b, Sari: s, Turkuaz: t’dir.” İfadesini yazdıralım. if (Serial.available() > 0) komutuyla serial haberleşmemizin durumunu kontrol ediyoruz. Veri girişi olursa bu değer 0‘dan büyük olacaktır. Serial ekrandan girilen harflere göre RGB ledimizi kontrol ediyoruz. Özet olarak kullanıcı tarafından serial ekrana girilen harflere göre ledimizin rengi değiştirilecektir. Eğer kullanıcı tanımlanan harfler dışında bir harf veya karakter girilirse led sönecektir.


Seri Ekranımızı açıp sırayla; k, m, y, b, s, t harflerini yazalım ve ledimizin doğru çalışıp çalışmadığını kontrol edelim. Eğer bir yerde takıldıysanız ya da bir sorunuz olursa size yardımcı olmayı çok  isteriz. Bu nedenle yorum yazmaktan çekinmeyin!


RGB Led Kontrolü ‘ nü gerçekleştirdik. Bu dersimiz işinize yaradıysa ve hoşunuza gittiyse diğer derslerimize göz atmayı unutmayın 🙂

robolinkmarket.com

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Exit mobile version