Arduino ile Blink Uygulaması

Bu yazımızda Blink (led yakıp söndürme) uygulamasını Arduino derleyicisinde bulunan örneklerden faydalanarak gerçekleştireceğiz. Birçok programlama dilinde ilk program olarak kullanılan ekrana “Hello World” ekrana yazdırma uygulaması donanımsal programlama dillerinde led yakıp söndürme ile karşımıza çıkmaktadır. Bu uygulamada Arduino üzerinde bulunan ve 13. dijital pine bağlı olan ve yanında L harfi yazan ledimizi yakıp söndüreceğiz. Hadi uygulamamızı gerçekleştirelim. Arduino kurulumunu yapmadık ise ilk olarak Arduino kurulumunu yapalım. Kurulumu yaptık ve Arduinonuz SMD (Klon) versiyonuysa yani sağdaki görseldeki gibi (Ch340 çipli) ise CH340 driver kurulumunu yapmalıyız. Arduinomuz orijinal ise veya CH340 çipi içermiyorsa, yani soldaki görseldeki gibiyse devam edebiliriz.

 

  • Arduino derleyicisinin içerisinde hazır olan örnekler arasından blink uygulamasını atmak için: Dosya->Örnekler->01.Basics->Blink seçelim ve ilk kodumuz yeni sekmede açılacaktır. Buradaki örnekler sekmesinde birçok hazır örnek uygulama bulunmaktadır. Kod geliştirirken buradaki örneklerden faydalanabilirsiniz.

  • Kullanmakta olduğumuz Arduino modelimizi seçelim görselde de gösterildiği gibi: Araçlar-> Kart -> Buradan bilgisayarınıza taktığınız Arduino modelini seçmeniz gerekmektedir.

  • Daha sonra bilgisayarımızın Arduino ile haberleşebilmesi için Arduino hangi Com portundaysa onu seçmemiz gerekiyor. Bunun için: Araçlar->Port kısmına geliyoruz ve Arduino’nun kullandığı portu seçiyoruz. Örneğin bizdeki bilgisayar için bu port Com3 olarak tanımlanmıştır.

  • Şimdi açmış olduğumuz örnek uygulamayı Arduino’ya yükleyelim. Yüklemek için görselde gösterilen ok tuşuna basmamız yeterli olacaktır. Arduino derleyicisi ilk önce kodumuzu derleyecek ve daha sonra kodumuzu kartımıza yükleme işlemini gerçekleştirecektir.

  • Yükleme işlemi tamamlandığı zaman görsel deki gibi Yükleme tamamlandı mesajını almalıyız. Bu kodla Arduino’nun 13. pinine bağlı olan yanında L harfi bulunan ledimiz 1000 milisaniye, yani 1 saniye aralıklarla yanıp sönmektedir. Dilerseniz delay(1000); komutundaki 1000 değerini değiştirerek ledimizin yanıp sönme hızını artırablir ve azaltabiliriz. Şimdi #projebaşlasın

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz