Ana Sayfa Proje & Uygulama Arduino Projeleri Arduino ile Oled ve Joystick Kullanarak Tetris Oyunu Yapımı

Arduino ile Oled ve Joystick Kullanarak Tetris Oyunu Yapımı

3

Merhabalar, daha önce yapmış olduğumuz arduino ile oled kullanımı ve joystick kullanımı örneklerinden faydalanarak tetris oyununu yapacağız.
Arduino ile yapılacak en eğlenceli projelerden biri tetris oyunu olabilir. Hemen hemen hepimizin yakından tanıdığı tetris oyunu dijital dünyaya adımda dijital oyunların temellerini atmıştır. Bizde bu uygulamada hem ilkleri anacağız hemde arduinoyu sadece öğrenip bırakmayarak eğlenceli bir proje yapmak için kullanacağız.
Bu uygulamada standart tetrislerde olan buton kullanımından sıyrılarak oyunu joystick ile oynayacağız. Joystick modülü içinde bulunan buton oyunu başlatacaktır. Sağ veya sola yönlendirmek için X eksenini, aşağı ve rotasyon değişimi için Y eksenini kullanacağız.
Siz de verilen kodlarda tanımlı olan buzzer’ı uygulamaya eklemeye çalışınız. Bu uygulamada biz Arduino Uno’yu kullandık. Dilerseniz Arduino Nano benzeri bir kartı kullanabilirsiniz. Bir 3D yazıcıya sahipseniz bu uygulamayı ürün haline de getirebilirsiniz.

Kullanılan Malzemeler:

Arduino Tetris Oyunu Bağlantı Şeması:

Aşağıda bulunan bağlantı şemasına göre bağlantılarımızı yapalım. Pin sıralamasına dikkat edelim. Pin sıralaması üreticiden üreticiye değişebilmektedir. Vcc ve GND bağlantıları ters bağlandığı zaman oled ekranımız zarar görür.

Arduino Tetris Oyunu Kodu:

Öncelikle Oyun için gerekli kütüphaneleri indirelim. Arduino IDE de Taslak->Dosya Ekle menüsüne tıklıyoruz. Daha indirmiş olduğumuz kütüphane dosyalarından “TetrisTheme.cpp” ve “dpad.cpp” ‘yi ekliyoruz. Aşağıda bulunan kodları Arduino Uno kartımıza atıyoruz.


Tetris oyunumuz hazır!!! Bu veya buna benzer projelerini #projebaşlasın etiketiyle paylaşmayı unutma 🙂
Farklı proje önerilerinizi veya sorularınızı yorum olarak bırakabilirsiniz.

3 YORUMLAR

  1. Çalışıyor fakat tiny tetris başlangış ekranında donup kalıyor her şeyi doğru bağladım fakat joystick ile kontrol edemiyorum.

    • merhabalar, klon aruinolardaki düşük hafıza nedeniyle böyle yapabiliyor. arduino mega gibi güçlü bir işlemciye sahip kartları tercih ederseniz sorun çözülecektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Exit mobile version