Merhaba bugün sizlerle basit ama verimli 5 tane iot projesini sizlere örnek olması için göstereceğim. Bu projelerin çoğu yaklaşık 1-2 saatte yapabileceğiniz projeler. O zaman ilk projemizle başlayalım!

1 – OTOMATİK BİTKİ SULAMA SİSTEMİ

Sistemimizin çalışma mantığı şöyledir. Sulamak istediğiniz toprağın nem ölçümü yapılarak bir değer elde edilir.  Bu değer sizin toprağınız için belirlemiş olduğunuz nem seviyesiyle karşılaştırılır ve ona göre az olması durumunda otomatik sulamayı başlatır. 

Kullanacağımız ürünler;

kodlar ve devre şeması için buraya tıklayın.

2 – ORTAM SICAKLIK VE NEM DEĞERLERİNİ ÖLÇME

Isı ve nem sensörü(DHT11) Ucuz maliyetinden dolayı çokça tercih edilen dijital bir ısı ve nem ölçen sensördür. iç yapısında kapasitif bir nem sensörü ve termistör bulundurmaktadır. Termistör dediğimiz şey termal bir dirençtir. Sıcaklığa göre direnç değeri değişmektedir. 0 ile 50°C sıcaklık arasında + – 2°C hata payı olup, 20-90% nem arasında + – 4% hata payı vardır.

Kullanacağımız ürünler;

kodlar ve devre şeması için buraya tıklayın.

3 – NODEMCU İLE RÖLE KULLANIMI

Röle; küçük akımlar ile çalışabilen ve anahtar görevi yapan elektromekanik bir elemandır. İçerisinde bulundurmuş olduğu bobinler sayesinde giriş bacaklarına uygun bir gerilim uygulandığında mıknatıs özelliği kazanırlar ve bobinin karşısında olan metal bir plakayı kendi menziline çekerek bir veya daha fazla kontağı aynı anda hem açıp hem de kapatabilmektedir. Böylece elektrik sinyali ile kumanda edilen çoklu bir anahtar görevi kazanmaktadır. Yani bu röleyi evinizdeki Lambaya bağlayarak aç-kapa yaptırabilirsiniz.

Kullanacağımız ürünler;

kodlar ve devre şeması için buraya tıklayın.

4 – ORTAMDAKİ ZARARLI GAZ TESPİTİ

MQ-2 Gaz sensörü; MQ sensörler içerisinde en yaygın olarak tercih edilen bu sensör kapalı alanlarda hava temizliğine özen gösteriyorsanız,  hava temizlenmesi yada yangın, gaz kaçağı gibi durumların erken farkedilip önlenmesi gibi sistemlerde en uygun ürünlerden biri olmaktadır. Nasıl çalıştığına değinmek gerekirse gaz, iç yapısındaki madde ile temas ettiğinde, algılayan malzemenin direncinin değişmesi prensibi ile çalışmaktadır. Kimyasallaştırıcılar olarak da bilinen bir Metal Oksit Yarı İletken (MOS) gaz sensörüdür. Basit bir voltaj bölücü ağı kullanarak gazlar tespit edilebilir. İç yapısına gelirsek anti patlama ağı denilen çelik bir kafes içerinde bulunmaktadır sensör. Bunu sebebi yanıcı gazları algılarken, sensörün içindeki ısıtıcı parçanın patlamaya neden olmaması içindir.

Kullanacağımız ürünler;

kodlar ve devre şeması için buraya tıklayın.

5 – NODEMCU İLE WEB ARAYÜZÜ

NodeMCU ile LM35 kullanarak oda sıcaklığını ölçeceğiz ve daha sonra bu sıcaklık değerini bir web arayüzü yardımı ile görüntülemeyi amaçlayan bir proje gerçekleştireceğiz. Sadece sıcaklık ölçme amaçlı değil farklı sensörleride sisteme entegre ederek web arayüzü üzerinde değerlerini görebilirsiniz

Kullanacağımız ürünler;

kodlar ve devre şeması için buraya tıklayın.

KOLAY GELSİN 🙂

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz