Merhaba arkadaşlar IoT başlangıç seti serimizin üçüncüsü olan gaz sensörlerini inceleyeceğiz. NodeMCU ile Gaz Sensörü çalışmasına bakacağız ve blynk ile de aynı şeyi deniyor olacağız. Ben bu devrede MQ-2 gaz sensörünü kullanacağım. Başlamadan önce biraz gaz sensörümüzü tanıyalım. 

MQ-2 Gaz sensörü; MQ sensörler içerisinde en yaygın olarak tercih edilen bu sensör kapalı alanlarda hava temizliğine özen gösteriyorsanız,  hava temizlenmesi yada yangın, gaz kaçağı gibi durumların erken farkedilip önlenmesi gibi sistemlerde en uygun ürünlerden biri olmaktadır. Nasıl çalıştığına değinmek gerekirse gaz, iç yapısındaki madde ile temas ettiğinde, algılayan malzemenin direncinin değişmesi prensibi ile çalışmaktadır. Kimyasallaştırıcılar olarak da bilinen bir Metal Oksit Yarı İletken (MOS) gaz sensörüdür. Basit bir voltaj bölücü ağı kullanarak gazlar tespit edilebilir. İç yapısına gelirsek anti patlama ağı denilen çelik bir kafes içerinde bulunmaktadır sensör. Bunu sebebi yanıcı gazları algılarken, sensörün içindeki ısıtıcı parçanın patlamaya neden olmaması içindir.

Artık devre kurulumuna geçelim ve kodlarımıza göz atalım.

Devre Kurulumu:

Sözlü olarakta anlaşılsın diye bağlantı noktalarımızı belirtiyorum;

Gaz sensörü üzerindeki A0 pinini NodeMCU üzerinde analog pine yani A0 a, D0 pinini NodeMCU üzerinden dijital pin olan D1 pinine, VCC pinini 3.3V pinine, Gnd pinini de Gnd ye bağlıyoruz. İştee Devremiz bu kadar. Şimdi kodlara geçebiliriz.

#define MQ2pin A0
float sensorOku;
void setup()
{
Serial.begin(9600); 
delay(20000); //MQ-2 sensörünün ısınmasını bekler
}
void loop()
{
sensorOku = analogRead(MQ2pin); // A0 pininden gelen değerleri oku

Serial.print("Sensor değeri: ");
Serial.print(sensorOku);
if(sensorOku > 300)
{
Serial.print(" | DİKKAT ZARARLI GAZ!");
}
Serial.println("");
delay(2000); //Bir sonraki okuma için 2 saniye bekler
}

Kodumuzu attıktan sonra kod ekranının sağ üst köşesinde çıkan seri port ekranına tıklıyoruz. Karşımıza çıkan ekran şudur.

İlk açtığınızda ekranda bir şey yazmaması sizi yanılgıya düşürmesin çünkü sensörün ısınmasını bekledikten sonra değerler ekranınıza düşecektir. Sizde eğer denemek istiyorsanız istediğiniz değerde bir sınır oluşturup en kolay yoldan çakmak gazı tutarak deneyimleyebilirsiniz.

🚀Şimdi blynk üzerinde deneyelim. Telefon ekranında nasıl göründüğüne bakalım.

İlk önce kodlarımızı alalım.

#define BLYNK_PRINT Serial
//#ifndef UNIT_TEST
#include <Arduino.h>
//#endif

#include <ESP8266WiFi.h>
#include <BlynkSimpleEsp8266.h>
#define MQ2pin A0
int sensorDeğer;
// Blynk uygulamasından aldığınız anahtar(token)'ı buraya giriyoruz.
char auth[] = "************************";

// Wifi ayarlarınız buraya girilecek.

char ssid[] = "*************"; //internet adınızı yazın
char pass[] = "*************"; //internet şifrenizi yazın
/////////////////Blynk üzerinden ESP'ye komut gönderme/////////////////////////////////////
BlynkTimer timer;
void sensorOku()
{
sensorDeğer = analogRead(MQ2pin); // A0 pininden gelen değerleri okur
Blynk.virtualWrite(V1,sensorDeğer);
if(sensorDeğer> 300)
{
  Blynk.notify(" | DİKKAT ZARARLI GAZ!");
}
Blynk.notify("");
delay(2000); //Bir sonraki okuma için 2 saniye bekler
}

void setup()
{
 Serial.begin(9600);
 Blynk.begin(auth, ssid, pass);
 pinMode(MQ2pin,OUTPUT);
 timer.setInterval(1000, sensorOku);
}
void loop()
{
 Blynk.run();
 timer.run();
}

Blynk uygulaması üzerinden yapacaklarımız ise widget box dan bir adet value display birde notification isimli bildirim sistemi ekleyeceğiz. Dikkat etmeniz gereken bir detay var. Eklediğiniz value displayin üstüne tıklayarak Virtual dan V1 seçmeyi unutmayın aksi takdirde doğru haberleşme sağlanmayacaktır çünkü kodumuzda V1 olarak belirttik.

Wignet boxa proje yapacağınız sayfayı seçtikten sonra ekranı sola çekerek ulaşabilirsiniz.

Yukarıda görmüş olduğunuz blynk üzerinden okunan değerleri ve belirlediğim değerin üstüne çıktığında gelen bildirimi görmektesiniz. Yani artık tüpünüzde gaz kaçağı varmı diye çakmağı çakmak yerine bu şekilde kontrol edebilirsiniz. 🙂 

🚀 Nodemcu ile Gaz Sensörü kullanımı ile ilgili anlamadığınız bir yer ya da bir hata olursa aşağıya yorum olarak bırakabilirsiniz.

🚀Bu IoT başlangıç seti serimizin devamına ve çok daha fazla içeriğe Robolink Akademi sayfamızı ziyaret ederek ulaşabilirsiniz. 

Hepinize iyi çalışmalar. 🙂

1 Yorum

 1. Merhaba.
  Ben Ozan.
  NodeMCU kartı ile hem gaz sensörü hem de kameranın olduğu bir sistem kurabilir miyiz? Bu karta kamera ve gaz sensörünü aynı anda bağlayıp, blynk uygulamasıyla hem dumanın, hem de görüntünün olduğu bir bitirme ödevi yapmak istiyorum. Bu konuda bir örneğiniz var mı ya da bana yardımcı olur musunuz? Teşekkür eder, kolaylıklar dilerim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz