Ana Sayfa Genel Robonio GSM Shield Sıkça Sorulan Sorular

Robonio GSM Shield Sıkça Sorulan Sorular

0

Herkese Merhaba Ben Kerem, bugün sizlerle Robonio GSM Shield hakkında sıkça sorulan sorulara cevap vereceğim!

İlkiyle başlayalım!

Güç Bağlantısı Nasıl olmalı ?

Arduinoya kod yüklemek ve seri terminalden haberleşmek için arduinoyu usb ile bilgisayara bağlamak yeterli.
Ürünün GSM ağına bağlanması ve tam fonksiyon çalışması için anlık en az 2 Amper akıma ihtiyaç duyar.
9 Volt piller kesinlikle kullanılmamalıdır. Yeterli akım sağlayamazlar.
7-12 Volt arası 2 Amper ve üzeri adaptörler arduino jack girişinden veya Vin pininden bağlanabilir. Diğer bir seçenek olarak Üründe direkt lipo pil bağlantı yeri bulunmakta. Ancak burada dikkatli olmak gerekir. 3.7V yani tek hücre lipo pil modül için yeterlidir. Ancak arduino için yeterli değildir. Pilli bağlantılarda artı eksi bağlantısına dikkat edilmeli. Arduinoya ayrıca besleme yapılmalıdır.

Lipo bağlantısında modülün şarj özelliği var mı ?

Lipo bağlantısında arduinonun besleme voltajından lipo pil şarj olabilmektedir.

Arduino USB girişine powerbank bağlasak çalışır mı ?

Arduinolarda ptc olarak bililen bir komponent bulunuyor. 500mA üzerine çıktığında gücü kestiği için modülün bu şekilde çalışması sağlıklı değildir. Arduino beslemesi için kullanılabilir. Ancak modül için ayrıca besleme gerekir.

Vin veya Jack girişinden güç verdiğimizde ayrıca usb bağlantısına gerek var mı ?

Gerek yoktur arduino burada kendi besleme voltajını elde eder ve sorunsuz çalışabilir. Ama bilgisayar ile seri iletişim sağlanacak ise bağlanması gerekmektedir.

Status ledi yanıp sönüyor bir süre sonra tamamen sönüyor. Sebebi nedir ?

Bu durumun birçok sebebi bulunmaktadır. Cihaz ilk çalışmaya başladığında statu ledi yanıp söner. Operatöre bağlandığında daha yavaş yanıp söner. Burada tamamen sönüyorsa gerekli akım gelmediğinden kendini kapatmış olabilir. Sinyal kalitesi yetersiz olabilir. Sim kartında pin kodu olabilir. Hattınız 2G hızına otomatik olarak geçmiyor olabilir. Bu durum en çok TURKCELL hatlarda karşılaşıyoruz. Hattınıza ait mobil uygulamanın ayarlar kısmından 2G bağlantı hızına izin vermelisiniz. Tüm bunları kontrol ettikten sonra sorun çözülecektir.

Robonio GSM Shield 4.5G bağlantı desteği sunuyor mu ?

Robonio GSM Shield 2G, 3G ve 4.5G hatlar ile kullanılabilir ancak üzerindeki SIM800C modülü sadece 2G bağlantısına izin verir. Bu ürün ile sadece 2G hızında işlemler yapabilirsiniz.

Robonio GSM Shield ile video aktarımı gibi projeler yapabilir miyiz ?

Ürün üzerindeki sim800C modülü 2G hızda çalıştığından küçük bir görseli aktarmak bile dakikalar sürebilmektedir. Bu sebeple tavsiye edilmez.

Seri ekranda sistem çalışıyor yazısını aldık ancak sms gönderme uygulaması çalışmadı. Ne yapmalıyız ?

Düşük volt ve akım seviyesi bu duruma sebebiyet verebilir. Verdiğiniz güç sistemi çalıştırır fakat SMS gönderme gibi işlemlerde anlık olarak çekilen akım yüksek olduğundan vermiş olduğunuz düşük güç sebebiyle SMS gönderme işlemi yapmaz. Seri ekranda sistem çalışıyor yazmasının sebebi sistemin çalışmaya hazır olduğunu belirtmek amaçlıdır. Bu durumun diğer bir sebebi ise GSM shieldin aktif olmaması olabilir aktif etmek için kart üzerindeki PWRKEY butonuna 3 saniye basılı tutmanız yeterlidir yanıp sönme yavaşlayınca kartın baz istasyonu ile iletişime geçip sms göndermeye hazır hale gelecektir ve kart aktif olacaktır.

Robonio GSM Shield nasıl aktif edilir ?

PWRKEY butonuna 2 saniye basılı tutulduktan sonra Status LED yanıp sönmeye başlar yanıp sönme seyrekleştiğinde başarılı bir bağlantı kurmuş oluruz. Aynı şekilde bunu yazılımda arduino 7. pini HIGH yani lojik 1 yaparak elde edebilirsiniz. Yazılım senaryonuza göre modülü kapatıp açabilmek pil ömrü açısından elverişlidir. Eğer fiziksel olarak arduino 7. pine kablo ile 5V a bağlarsanız butonu iptal etmiş olursunuz. Sürekli çalışır.

Robonio GSM Shield nasıl programlanır ?

Robonio GSM Shield’ın kendi kütüphanesi bulunmaktadır. GITHUB Linkinden kütüphane indirilir Arduino IDE üzerinden kurulumu yapılır. Kütüphane ile birlikte gelen örnek uygulamalardan yararlanılarak kodlar düzenlenir ve Arduinoya yüklenir.
Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta kod yükleme esnasında GSM Shield Arduino üzerinde takılı olmamalıdır.

Robonio GSM Shield yaygın çalıştırılamama sebepleri nelerdir ?

Kısaca SIM Kartında PIN kodu bulunması durumunda bağlantı sağlanamaz. Bağlantının sorunsuz bir şekilde sağlanması için SIM kartında bulunan PIN Kodu kaldırılmalıdır. Yetersiz güç beslemesi gibi durumlarda kart çalışamaz ve uygulamalar yapılamaz. Telefon şebekesinin çekmediği durumlarda da kart çalışır ancak GSM bağlantısı sağlanamaz ve komut alınıp gönderilemez!

Sorularınza burada yanıt bulamadıysanız yorum kısmından veya biyografimde vermiş olduğum sosyal medya hesaplarından iletişime geçebilirsiniz!

Robonio GSM Shield ile ilgili diğer yazılarımız için sitemizde arama yapabilirsiniz.

kolay gelsin 🙂

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Exit mobile version