Merhaba arkadaşlar, bugün Arduino ile kullanacağınız modüllerin kütüphane ekleme işleminin nasıl yapılacağını göstereceğiz.


Öncelikle kuracağımız kütüphaneyi internet üzerinden bilgisayarımıza indiriyoruz. Kütüphaneler genellikle Zip dosyası içinde gelirler (Eğer sadece klasör şeklinde indirdiyseniz direk gösterilen Libraries konumuna atmanız yeterli olacaktır). Bu Zip dosyalarını Yerel Disk (C:) -> Program Files (x86) -> Arduino -> Libraries klasörüne atıyoruz. Daha sonra onları Zip dosyasından çıkarmamız gerekiyor.

Bunun için indirdiğimiz Zip dosyasına sağ tıklayıp Buraya çıkart seçeneğini seçiyoruz. Kütüphane klasörümüzü çıkarttıktan sonra Zip dosyasıyla bir işimiz kalmadığı için silebiliriz.

Kütüphane ekleme işlemini başardık. Artık Arduino’nun kütüphaneyi tanıyıp tanımadığını anlamak için derleyicimizi açıyoruz ve yukarıdaki bölmeden Dosya -> Örnekler kısmından kurulumunu yaptığımız kütüphanenin adı altında herhangi bir örneğini açıyoruz ve Arduino’ya atıyoruz. Kod atma aşamasında bir sorun oluşmadıysa başarıyla kurmuşuz demektir. Eğer kurulumunu yaptığınız kütüphanenin örnek uygulaması yoksa Taslak -> library ekle kısmından kütüphanenizi seçip boş Arduino sayfasıyla birlikte Arduino’ya atabilirsiniz. Eğer bir yerde hata alıyorsanız veya yardıma ihtiyacınız varsa size yardımcı olmayı çok isteriz. Bu nedenle yorum yazmaktan çekinmeyin!


Bu dersimiz işinize yaradıysa ve hoşunuza gittiyse diğer derslerimize göz atmayı unutmayın 🙂

5 YORUMLAR

    • Oluşturduğunuz kütüphaneyi bilgisayarınızdaki C Diski içerisinde bulunan Arduino klasöründeki libraries klasörüne atıp, kütüphaneyi çağırırken #include olarak çağırmanız gerekmektedir. Bu şekilde oluşturduğunuz kütüphaneyi Arduino IDE derleyicisi görecektir.

    • Merhaba,
      Arduino Mega’ya tak-çıkar kütüphanesini atmaktan kastınızı anlayamadık. Arduino mega ile rotary encoder kullanabilirsiniz.

  1. İyi günler,
    Arduino programı üzerinde .cpp .h kullanarak kendi kütüphanemi oluşturdum ve main klasöründe led blinking kodu yazdım proteusta denediğimde kütüphanemin çalıştığını gözlemledim ancak bu kodu breadboard üstünde yapmaya çalıştığımda çalıştıramadım sebebi ne olabilir?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz