Merhabalar, bu yazımızda bir çok projede kullanılabilecek kullanımı ve kurulumu basit ekranlar arasında olan 0.96″ oled ekranı Arduino Uno ile kullanacağız.
Oled ekran diğer karakter ekranlara göre daha gösterişlidir. Kullanıcı arayüzü tasarımlarında daha anlaşılır menü ve görseller oluştuma olanağı sağlamaktadır.

Oled Ekran Nedir?

OLED teknolojisi, LCD ve plazma ekranlardan farklı bir görüntü aktarımı teknolojisi kullanmaktadır. Adından da anlaşılacağı üzere organic light-emitting diode(OLED) yani organik ışık yayan diyot anlamına gelmektedir.
Diğer ekran teknolojilerinden farklı olarak, OLED ekranlar renkler oluşturmak için karbon ve diğer bileşenleri içeren organik bileşikler kullanır.
Ekranda gösterilen her renk farklı bir karbon ve diğer element karışımına sahiptir.
Arduino vb. kontrol kartlarıyla kullanılacak oled ekranlar, iki farklı haberleşme arayüzü(I2C-SPI) kullanmaktadır. Kullanılacak projeye göre bu iki farklı haberleşme arayüzü tercih edilebir.
Ekran üzerindeki yazı veya şekiller sürekli güncellenecekse SPI arayüzü kullanan model tercih edilmelidir. Harici uygulamalar I2C arayüzü kullanan oled ekranlar rahatlıkla işimizi görecektir. Arduino ile yapılacak birçok projede I2C arayüzü kullanan oled ekranlar rahatlıkla kullanılabilir.
Bazı ekran üreticileri her iki arayüzüde barındıran oled ekran üretimi yapmaktadır. Marketimizde de bulunan Waveshare Firması buna örnektir. Farklı boyut ve özellikteki OLED ekranları incelemek için tıklayınız.

Malzeme Listesi:

Bağlantı Şeması:

Aşağıda bulunan bağlantı şemasına göre bağlantılarımızı yapalım. Pin sıralamasına dikkat edelim. Pin sıralaması üreticiden üreticiye değişebilmektedir. Vcc ve GND bağlantıları ters bağlandığı durumda oled ekranımız zarar görür.

Oled Ekran Arduino Kodları:

Öncelikle oled ekran için kullanacağımız arduino kütüphanemizi indirelim ve libraries klasörüne atalım.


Farklı uygulama ve proje önerilerinizi bizimle paylaşabilirsiniz. 🙂 #projebaşlasın

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz