Merhaba arkadaşlar, bu uygulamamızda polis çakar uygulaması yapacağız. 

Malzeme Listesi

Malzeme listesindeki malzemeleri kullanarak devremizi aşağıdaki şemaya uygun olarak kuralım. Devremizi kurarken ledlerin kutuplarına ve direnç değerlerimize dikkat etmeliyiz. Dirençler kutupsuz olduğu için ters veya düz takmanız fark etmeyecektir.

Arduino ile Polis Çakar Uygulaması Kodları

İlk önce ledlerin pin numaralarını çıkış olarak tanımlayacağız. 2 adet int türünde ve ledKirmizi, ledMavi isminde değişken oluşturuyoruz. Daha sonra ledlerimizin pinlerini bu değişkenlere eşitliyoruz. Int türünde bir değişken daha oluşturuyoruz ve bu değişkenimiz çakarımızın hızını belirleyecek. Değişkenimizin ismini sure yapıyoruz.

Setup fonksiyonunda bu ledleri çıkış olarak tanımlamamız gerekiyor. ledKirmizi ve ledMavi değişkenlerimizi OUTPUT(çıkış) olarak tanımlıyoruz.

Loop fonksiyonunda ise bu ledlere sırası ile enerji verip, bir süre bekleyip, enerjiyi kesmemiz gerekiyor. Polis çakarları dikkatli incelerseniz ilk led 3 kere yanıp sönüyor ve diğer led de 3 kere yanıp sönüyor ve bu şekilde devam ediyor. Bizim de böyle yapmamız için ilk önce ledimizin birisini for döngüsü kullanarak 3 kere yakıp söndüreceğiz. Sonra ise diğer led için bunu yapacağız. Loop fonksiyonunun sonuna geldiğimizde loop fonksiyonunun başına tekrar dönecek ve sürekli bu işlem yapılacaktır.

Ledlerimizin yanıp sönerken bir bekleme süresi vardır. Bu süreyi kolay bir şekilde değiştirmek için int türünde ve sure isminde değişken oluşturduğumuzu söylemiştim. Buradaki süreyi ben 60 ms olarak ayarladım siz uygulamayı yapınca kendi isteğinize göre azaltabilir veya arttırabilirsiniz.

int sure = 60; 
int ledKirmizi = 2;
int ledMavi = 3;
void setup() {
  pinMode(ledKirmizi,OUTPUT); 
  pinMode(ledMavi,OUTPUT); 
}
void loop() {
  for(int i=0;i<3;i++){
   digitalWrite(ledKirmizi,HIGH); 
   delay(sure);
   digitalWrite(ledKirmizi,LOW);
   delay(sure);
  }
  for(int i=0;i<3;i++){
   digitalWrite(ledMavi,HIGH); 
   delay(sure);
   digitalWrite(ledMavi,LOW);
   delay(sure);
  }
}

Kodları yazdıktan sonra arduinomuzu bilgisayara bağlayıp yükleme işlemini yapabiliriz.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz