Arkadaşlar Merhaba, bu yazımızda ATtiny85 USB modül kurulumunu nasıl yapacağımızı ve nasıl kod yükleyebileceğimizi adımlar halinde anlatacağız.

Attiny85 barındıran kart oldukça pratiktir ve boyutu çok küçük olduğu için mini uygulamalarda kullanılabilir.ATtiny85’i Arduino IDE’i kullanarak özel kart dizaynı sayesinde üzerinde bulunan USB ile bilgisayarınızın USB portuna takarak programlayabilirsiniz.

(NOT: 6.Adıma kadar kartınızı bilgisayara takmayın.)

Kurulum ve Kod Yükleme:

1-)  Buradan Digistump Drivers zip dosyamızı indiriyoruz ve zip dosyası üzerinde sola tıklayarak ” burada dışarı aktar” veya “extract here” tıklıyoruz.Dosyamızı zip içerisinden çıkarttık. Bu sayede sürücü programımızı bilgisayara indirmiş olduk.

        

2-) Dışa aktardığımız dosyamızı açıyoruz ve ” Dpinst64.exe” ye tıklıyoruz ve kurulumunu gerçekleştiriyoruz.

3-) Bilgisayarınızda Arduino IDE programı yüklü değilse buradaki adımları takip ederek Arduino IDE programı kurabilirsiniz. Eğer bilgisayarınızda IDE yüklü ise bu adımı atlayabilirsiniz.

4-) Arduino IDE programımızı açıyoruz. Dosya(File) kısmından Tercihlere(Preferences) tıklıyoruz. Ek Devre Kartları Yöneticisi URL’ler ( Additional Boards Manager URLs) kısmına bu linki yazıyoruz. ” http://Digistump.com/package_digistump_index.json “

5-) Araçlara(Tools) a tıklıyoruz,buradan Kart(Board:) seçeneğine ilerliyoruz ve Kart Yöneticisini(Board Manager) seçiyoruz. Karşımıza bir liste çıkıyor. Bu listeden “Digistump AVR Boards”u buluyoruz ve Kur(Install) ‘ a tıklayarak kurulumu gerçekleştiriyoruz.

6-) Aşağıda bulunan örnek kodumuzu IDE’ye yazıyoruz. Burada dikkat etmemiz gereken bir durum var. Bu işlemler gerçekleşirken kartımız bilgisayarımıza takılı değil. 

void setup()
{
pinMode(0, OUTPUT);
pinMode(1, OUTPUT);
}
void loop()
{
digitalWrite(0, HIGH);
digitalWrite(1, HIGH);
delay(1000);
digitalWrite(0, LOW);
digitalWrite(1, LOW);
delay(1000);
}

Kodlarımızı yazdıktan sonra Araçlar(Tools) kısmına gelip kartımızı “Digispark(Default-16.5MHz) seçiyoruz. 

Kodu YÜKLE diyoruz ve yükleme işlemi başladıktan sonra karşımıza çıkan “plug in device now” yazısını gördükten sonra kartımızı bilgisayara takıyoruz. İşte şimdi yükleme işlemi başaralı oldu! Bu kartla ilgili en çok karşımıza çıkan sıkıntı yüklemeye tıklamadan önce kartı bilgisayara takarsanız kodunuzun çalışmıyor olması.

                                                                                                             

2 YORUMLAR

  1. bazen pc ye takınca windows tanıdı tanamıdı sesleri çıkabiliyor. Driveri şu şekilde yüklemeyi deneyin. sonrasında arduino ide ye taktığınızda çalışacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz