Merhabalar bu yazımızda dMoto ile çizgi izleyen robot yapacağız. Öncelikle dMoto ne diyorsanız ilgili linke giderek inceleyebilirsiniz. Bu çizgi izleyen robotu kendin yap anlayışını bir üst kademeye taşıyan Rodeo ile gerçekleştireceğiz. Rodeo genel itibariyle hem elektronik hem de yazılım öğretilmek üzere tasarlanmış modüler bir robot kitidir. Piyasada satılan birçok pahalı ve karmaşık Stem/Eğitim robotlarını yerini alacağı ön görülmektedir.  Bu setin montajı yapılırken motor becerileriniz ve problem çözme kabiliyetiniz artacaktır. Rodeo’nun programını dMoto kütüphanesinden faydalanarak çok basit ve pratik bir şekilde yazabilirsiniz. Rodeo’yu Robolink marketten temin edebilirsiniz.

Çizgi İzleyen Robot Nedir?

Çizgi izleyen robotun çalışma prensibi kullanılan kızılötesi sensörlerin siyah zemin üzerinde soğurulması veya beyaz zemin üzerinden yansımasından faydalanarak yapılmaktadır. Otonom araç kategorisine koyabileceğimiz bu robot tipi başta endüstriyel olmak üzere bir çok platform da kullanılmaktadır. Siyah zemin üzerine çizilen beyaz çizgi veya beyaz zemin üzerine çizilen siyah çizgiler algılanarak bu uygulamada kullandığımız Arduino nano benzeri kontrol kartları kullanılarak işlenir ve robota bir dönüt olarak sağlanır.

Robotumuzun Malzeme Listesi:

 

dMoto Bağlantılarını Yapalım:

  • Arduino nanomuzu 1 ile gösterilen yere yerleştirelim.
  • 2 ve 4 ile gösterilen yerlere motorlarımızın montajını yapalım.
  • 6 ile gösterilen yerde A0, A1 ve A2 pinlerine çizgi izleyen sensörümüzün data bağlantılarını yapalım.
  • 12 ile ile gösterilen yere güç bağlantılarımızı yapalım. Artı(+) ve eksi(-) durumunu dikkat edelim.

Çizgi İzleyen Robotun Çalışma Prensibi:

Çizgi İzleyen Arduino Kodumuz:

Daha önce arduino ile program geliştirmediysek; Arduino kurulumu, CH340 Driver kurulumu ve ilk uygulama yazılarımızı inceleyip daha sonra kodumuza devam edebiliriz. 

Yapacağımız çizgi izleyen robotun kodunda dMoto için hazırlanmış özel kütüphaneyi kullanacağız. dMoto.lib kütüphanemizi indirelim ve Arduino klasörünü içerisinde bulunan libraries bölümüne atalım. Yazmış olduğumuz bu kodları dMoto robot kontrol kartı dışında da kullanabilirsiniz. Çizgi izleyen (kızılötesi) sensörlerin data pinlerinin sırasıyla A0, A1 ve A2 pinlerine bağlı olduğuna emin olalım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz