Merhaba bugün sizlerle home assistant ile bitki sulama sistemi yapacağız. Home assitant nedir ve Home assitant ile ilgili diğer projeler için Robolink Teknoloji Uoutube kanalını ziyaret ediniz. Öncelikle home assistant sistemini aşağıda verilen videoyu izleyerek kurulumunu gerçekleştiriniz.

Kurulum bittikten sonra arayüzün gelmesi biraz uzun sürebilir. Yaklaşık 15-20 dakika arasında kullanıma hazır olacaktır. Arayüz halen açılmadı ise raspberrye ekran bağlayınız ekranda bulunan ip adresini kopyalayıp tarayıcı üzerine http://ip_adresiniz:8123/ şeklinde yapıştırınız. Örnek vermek gerekirse http://192.168.43.60:8123/ şeklinde bir daha deneyiniz. Arayüz geldikten sonra videoda anlatıldığı gibi yeni bir proje oluşturuyoruz.

Malzemeler

Home Assistant ile Bitki Sulama Devre Şeması

Yukarıda ki videoda gösterildiği gibi yeni bir proje oluşturuyoruz ve edit’e tıklıyoruz kodun altına boşluk bırakarak aşağıda verilen kodu yapıştırıyoruz.

Kodlar

# Exampleconfigurationentry
sensor:
  - platform: adc
pin: A0
    name: "toprak nem"
update_interval: 10s
switch:
  - platform: gpio
    name: "Relay"
pin: D2 

Kodu derleyip bin dosyasını indirdikten sonra esp flasher uygulaması ile nodemcunun içine atıyoruz.

Nodemcu internete bağlandıktan sonra home assistant arayüzüne toprak nem ve relay olarak iki farklı veri olacak şekilde gelecektir. Gelmezse home asistant arayüzünden ayarlar/entegrasyonlar kısmından nodemcuyu sisteme ekleyin. Şuanda sadece ekranda toprağın nem değerini göreceksiniz herhangi bir sulama yapmayacak bunuda otomasyon ile halledeceğiz otomasyon sisteminide aşağıdaki videoya göre ayarlayınız.

Home Assistant ile Bitki Sulama sistemi projemizi bu sayede gerçekleştirdik. Diğer home assistant projeleri için Robolink Akademi‘yi ziyaret edebilirsiniz. Kolay gelsin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz