Arkadaşlar merhaba, bu yazımızda Micro:Bit V2 nedir, yenilenen özellikler nelerdir bunlardan bahsedip bir kaç uygulama örneği yapacağız.

Micro:Bit Nedir?

Micro:bit, dijital oyunlar, müzik aletleri, robotlar, deneyler, giyilebilir teknoloji cihazları gibi bir çok projeyi gerçekleştirebileceğiniz kredi kartı boyutlarından bile küçük, taşınabilir; Bluetooth özelliği sayesinde bilgisayara gerek duymadan, akıllı cihazlarla bile kodlama yapabileceğiniz bir karttır. BBC’nin desteği ile geliştirilmiş, üzerindeki elektronik donanım sayesinde elektronik ve programlamıyı çocuklara sevdirecek olan çok önemli bir STEM ürünüdür.

Micro:bit’ e ekleyeceğiniz aksesuarlar ile hayal gücünüzün sınırlarını zorlayarak bir çok projeyi gerçekleştirebilirsiniz.

Micro:Bit Programlama

İster web tabanlı derleyicilerle isterseniz de akıllı cihaz uygulaması sayesinde programlayabilirsiniz.

Web tabanlı düzenleme araçları MakeCode Editör, Python,Javascript ,  Scratch ve daha fazlası ile herhangi bir yazılım kurulumu gerektirmeden kolaylıkla programlayabilirsiniz.

Biz bu yazımızda programlamayı “https://makecode.microbit.org/” üzerinden yapacağız. Burada yaptığımız uygulamaları “.hex” uzantılı olarak indireceğiz. Daha sonra micro:bit’i bilgisayara bağladığımızda karşımıza çıkan dosyaya, .hex uzantılı uygulamamızı “sürükleyip bırakacağız”. Bu sayede kodlarımız başarıyla yüklenmiş olacak. 🙂

Micro:Bit V2

Micro:Bit ailesinin yeni üyesi olan Micro:Bit V2 ise yenilenen ve eklenen özellikleriyle projelerinizi daha keyifli bir hale getiriyor.

Yeni bir işlemci ve geliştirilmiş hafızasının yanı sıra, MEMS mikrofon ve mikrofon gösterge ledi, dokunmaya duyarlı logo ve hoparlör ile karşımıza çıkıyor. Eski versiyonunda Bluetooth 4.0 bulunurken yeni versiyonunda Bluetooth 5.0 özelliği bulunmaktadır.

Micro:bit ve micro:bit V2 Ortak Özellikler

  • Reset butonu
  • Micro USB giriş
  • Bluetooth
  • Pusula sensörü
  • Programlanabilir A ve B butonları
  • 25 adet ( 5×5) programlanabilir led
  • İvme ölçer
  • Kenar konnektörleri
  • Pil girişi

Micro:Bit ve Micro:Bit V2 Karşılaştırma

Micro:Bit V2 Uygulamaları

Yazı Yazdırma Uygulaması

“Program başladığında” kısmı, kodu yüklediğimizde bir defa çalışacak olan kısımdır. “Her zaman” ise döngü olarak sürekli olarak çalışacaktır.

Temel > dizgiyi göster bloğunu seçiyoruz. İçine yazdırmak istediğimiz yazıyı yazıyoruz.

Her zaman kısmında ise; Temel> dizigiyi göster ile yazdırmak istediğimiz yazıyı yazıyoruz.
Temel > duraklat(ms) 100 ile 100 ms bekleme sağlıyoruz.
Temel > Ledleri göster ile beyaza boyadığımız ledleri micro:bit üzerinde yakmış oluyoruz

Işık Seviyesine göre Led Yakıp Söndürme

Bu uygulamamız ile micro:bit!in üzerine düşen ışık seviyesine göre ledler yanacak yada sönecektir. Bu uygulamadaki değerleri değiştirerek karanlıkta yanan gece lambası gibi uygulamalar gerçekleştirebilirsiniz.

Dokunmatik Logo, Buton, Hoparlör, Mikrofon Uygulaması

Bu uygulamamızda logoya dokunduğumuzda ve butonlara tıkladığımızda hoparlörden ses çıkmasını ve Micro:bit v2 mikrofon özelliği sayesinde bir ses algıladığında tepki olarak onunda ses çıkartmasını sağlayacağız.

Taş Kağıt Makas Uygulaması

Micro:bit’ i salladığınız zaman karşınıza taş, kağıt, makas görsellerinden birinin çıkacağı uygulamadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz