Herkese merhabalar. Bugün NodeMCU ESP8266 ile wifi menzilini artırmaya yarayan Wifi Repeater cihazı yapacağız.

Malzemeler

Gerekli Dosyalar

Gerekli dosyaları indirdikten sonra NodeMcu kartımızı bilgisayara bağlayalım. Eğer ch340 sürümünü kullanıyorsak buradan ch340 driver kurmamız gerekiyor kurduktan sonra diğer işlemlere devam edebilirsiniz.

İndirdiğimiz dosyayı rardan çıkartalım. Daha sonra içinden nodemcu-flasher-master/nodemcu-flasher-master klasörüne girin. Karşınıza saçma sapan dosyalar ve Win32, Win64 dosyaları çıkacak. Bilgisayarınız kaç bit ise o dosyaya giriniz. Relase dosyasını açıp içindeki ESP8266Flasher.exe dosyasını çalıştırın.

Karşınıza bu şekilde bir program çıkacak. Select Port kısmından NodeMcu kartınızın portunu seçin. Daha sonra üstten Config sekmesine tıklayın.

Çark simgesinin yanındaki sayıları şekildeki gibi yazın. Yeşil gözüken yazıların en soldaki iki kutucukta işaretli olsun. 1. çarkımıza tıklayın ve indirdiğimiz dosyanın içinde bulunan 0x00000.bin dosyasını seçip aç deyin. Bu sefer 2. çarka tıklayıp 0x02000.bin dosyasını seçin. Tüm işlemler tamamlandığı zaman yazılar yeşil renge bürünecektir. Tekrar Operation sekmesine gelip Flash(F) butonuna tıklayın. Yüklenme işareti gelicektir. Kod yüklendiği zaman tik işareti belirlenecektir. Eğer kod yüklenmeyip hata veriyorsa COM’u kontrol edin ve tekrar yüklemeyi deneyin. Bazen program naz yapabiliyor 🙂

Her şey tamamlandıktan sonra karta gücü kesip tekrar verin. Bilgisayarınızda/ Telefonunuzda wifi ağlarına gelip şifresiz olan MyAP ağına bağlanın. İnternet tarayıcısına gelip 192.168.4.1 yazarak NodeMcu kartının admin sayfasına gelip ağ ayarlarımızı yapacağız.

Sizleri resimde görülen bir ekran karşılayacak. İlk başta STA Settings kısmından bağlanılmak istenilen wifi bilgilerini giriyoruz sonrasında Connect buttonuna tıklıyoruz. Daha sonrasında AP Settings kısmından repeater wifi bilgilerini giriyoruz. Burada önemli bir kısım var. Eğer Security kısmından WPA2 seçmezseniz repeater şifresiz olacaktır. AP Settings’ide doldurduktan sonra Set diyebiliriz. NodeMcu’nun gücünü kesip tekrar vererek kullanıma başlayabilirsiniz. Burada önemli bir husus belirtmek istiyorum. Connect veya Set düğmelerine bastığımız zaman sayfa yenilendikten sonra bilgiler yine sıfırlanmışsa tekrar gerekli alanları doldurup tekrardan düğmelere basın. Bazen bilgileri kaydetmeyebiliyor.

Yapım Videosu

🚀ESP8266 ile Web Server yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz