Merhaba arkadaşlar, Raspberry Pi’yi kullanmadan önce hafızasına bir işletim sistemi kurmamız gerekiyor.Bu yazımızda Raspberry Pi’ye özel geliştirilmiş Raspbian işletim sisteminin kurulumundan bahsedeceğiz. Ama dilerseniz bu sistemleri de kurabilirsiniz.

  • Arch Linux ARM
  • LibreELEC (Raspberry Pi’ınızı bir medya oynatıcıya dönüştürmek istiyorsanız bu dağıtımı yüklemelisiniz.)
  • OSMC (Medya oynatımı üzerine kurulmuştur,LibreELEC’e alternatif düşünebilirsiniz.)

Raspberry Pi için Raspbian Kurulumu:

İsterseniz adım adım ilerleyelim,

1) Öncelikle Raspbian işletim sistemini buradan indirmemiz gerekiyor.Karşımıza 3 farklı versiyonu çıkıyor.Biz “Desktop and Recommended software” yazan dosyayı indireceğiz.(Eğer ekran görüntüsüne ihtiyaç duymayacağınız bir proje hazırlıyorsanız Lite sürümünü de kullabilirsiniz.)

2) Raspbian kurulumuna geçmeden önce kullanacağımız SD Kartımızı fortmatlamamız gerekiyor.Bunun için buradanSD Card Formatter“ı indirerek formatlama işlemimizi gerçekleştireceğiz.

İndirme işlemi tamamlandıktan sonra SD Kartımızı bilgisayarımıza takıyoruz.Aşağıdaki adımları gerçekleştirerek formatlama işlemimizi tamamlıyoruz.

NOT: SD Kartınızın hız sınırlandırma değeri Class 10 olmalıdır!

3)Kartımızı da formatladığımıza göre artık işletim sistemimizi kartımıza yükleyebiliriz.Bunun için ise “Win32 Disk Imager” programını kullanacağız,programı buradan indirebilirsiniz.

Raspbian için indirdiğimiz dosyayı zip içerisinden çıkartıyoruz. Win32 Disk Imager uygulamasından .img uzantılı bu dosyayı seçiyoruz,device kısmında SD kartımızı seçiyoruz ve “WRİTE” seçeneğine tıklıyoruz.

Artık SD kartınızı Raspberry Pi’ınıza takarak projeler geliştirmeye başlayabilirsiniz!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz