Herkese merhaba arkadaşlar, bu yazımızda Sonoff marka ürünleri ilk kez kullanmaya başlayan arkadaşlarımızın sıkça karşılaştığı bir problem olan, Wi-Fi ve Sonoff ürün arasında saatlerce vakit geçirmenize sebep olan, Wi-Fi şifremizi sorgulatan, yer yer ürün mü bozuk acaba diye düşündüren Sonoff Bağlanmıyor hatasını nasıl çözeceğinizden bahsedeceğiz. Sonoff’larınız hazırsa #projebaşlasın.

sonoff

Sonoff Bağlantı Nasıl Yapılır?

Sonoff ürün çeşitlerine göre farklılık gösterse de genel olarak aynı şekilde bağlantı sağlar. Akıllı telefonunuza Apple Store veya Google Play üzerinden eWeLink uygulamasını indirmekle işe başlıyoruz. eWeLink, Sonoff dahil birçok akıllı cihaz markasını destekleyen uygulama platformudur. Çeşitlendirilmiş akıllı donanımlar arasında bağlantı sağlar ve Amazon Alexa ve Google Assistant gibi sesli asistanlarla entegre eder.

ewelink

eWeLink uygulamasını da kurduğumuza göre diğer adımlara geçebiliriz.

Kurulum Adımları

 1. Akıllı cihazınızdan eWeLink uygulamasını açın.
 2. Sonoff cihazınıza güç verin, cihaz üzerinde ışık yandığını göreceksiniz.
 3. Sonoff cihazınız üzerindeki butona (tuş vs.) yaklaşık 7 saniye kadar basılı tutun. Bu işlem sonrasında ışık Blink dediğimiz hızlı hızlı yanıp sönme moduna alacaktır kendini. Bu hareket “Ben bir Wi-Fi ağına bağlanmaya hazırım!” demek.
 4. eWeLink uygulamasından “+” ‘ya basarak cihaz ekleme adımına geçiyoruz. Hızlı Eşleştirme > Bir Cihaz Ekle adımlarını ilerliyoruz. Buraya kadar her şey tamam ise şimdi geldik en çok karşılaşılan sorunlara. Bu adımda dikkat etmemiz gereken bir kaç durum bulunmakta,
  1. Wi-Fi ağı olarak 2.4GHz’lik bir Wi-Fi ağı tercih edilmeli. Eğer Wi-Fi ağınız 2.4GHz değil ise ilk problem ile karşılaştık demektir.
  2. Wi-Fi adı ve Şifrenizin doğru girdiğinizden emin olun. Wi-Fi adı ve şifrenizi yanlış girseniz bile alışık olduğunuz “Hatalı isim veya şifre” hatası almayacaksınız ve Sonoff’unuzla eşleşmeye çalışacaksınız. Fakat daha Wi-Fi’ya bile bağlanamadığınız için hata alacaksınız.

Wi-Fi ağınız 2.4GHz ve Wifi adı-şifresi doğru girildiyse cihaz arama adımına geçeceksiniz. 120-180 saniye arasında cihazınız bulunacak ve Sonoff üzerindeki blink hareketi bitecektir. Eğer bu süre zarfı içerisinde eşleşme gerçekleşmezse cihazınız güç bağlantısını çekip tekrar takın. Taktıktan sonra adımları hızlı bir şekilde tekrar gerçekleştirin. IoT dünyasına hoşgeldiniz, artık siz de uzaktan kontrollü bir cihaza sahipsiniz.

Sonoff Ürünleri için Robolink Market’i ziyaret edebilirsiniz.

Sonoff cihazını eWeLink uygulaması üzerinden kontrol edebiliyor, zamanlayıcı kurabiliyor, istediğin zaman açıp kapatabiliyorsun ama artık bu sana yetmiyor değil mi? IoT Dünyasının vazgeçilmezlerinden olan, bir adım sonrası, sesli komut ile kontrol aşamasına geçmek istiyorsun. O halde bunu nasıl başaracağından da bahsedelim. Android işletim sistemli cihazlarla bunu Google asistan ile, IOS işletim sistemli cihazlarla ise bunu siri ile gerçekleştireceğiz.

Google Asistan Sonoff - Siri Sonoff

Sonoff Google Asistan Entegrasyonu

Google Home uygulamasını telefonumuza kuruyoruz. Daha sonra giriş yapıyoruz. ( Giriş yaptığınız mail adresi, telefonunuzda kullandığınız mail adresi olmalı.) “+” ya basarak cihaz kur diyoruz. Google ile çalıştır diyerek eWeLink’i seçiyoruz ve gerisini onlara bırakıyoruz. Aralarında entegre oluyorlar. Daha sonra cihaza verdiğiniz isim ile açma-kapatma gibi komutları giriyoruz. Artık “Okey Google” dedikten sonra komutlarınızla seslenerek cihazınızı kontrol edebilirsiniz.

Sonoff Siri Entegrasyonu

Sonoff Siri entegrasyonu, google asistana göre daha kolay. eWeLink uygulamasında kurulu olan cihazınız sayfasına ilerlediğinizde sol köşede bir siri sembolü göreceksiniz. O sembole tıklayarak komutları ekleyip, sesli komut ile kontrole başlayabilirsiniz.

Bu yazımızda sizlerle beraber Sonoff bağlanmıyor hatasına çözüm bulduk ve google asistan, siri gibi cihazlarla nasıl entegre edeceğinizden bahsettik. IoT dünyasına hoşgeldiniz! Sonoff cihazınızla akıllı günler dileriz…

1 Yorum

 1. İyi çalışmalar..
  Sonof mini r2 modeli bir röle aldım 2.4 GHz yayını yapan modemim var ancak bir türlü eşleştirme yapamıyorum. Başka bir telefonun hotspot unu açıp bağlandığında eşleşme oluyor ama direk moremle eşleştiremiyorum. Lütfen yardımcı olurmusunuz

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz