Arkadaşlar Merhaba, bu yazımızda Tersine Mühendislik nedir bunlardan bahseceğiz.

Tersine Mühendislik

Bir aygıtın, objenin veya sistemin; yapısının, işlevinin veya çalışmasının, çıkarımcı bir akıl yürütme analiziyle keşfedilmesi işlemidir. Makine veya mekanik alet, elektronik komponent, yazılım programı gibi parçalarına ayrılması ve çalışma prensiplerinin detaylı şekilde analizini içerir.

Bilgisayar destekli tasarım daha popüler hale geldikçe, tersine mühendislik, 3D bilgisayar destekli tasarım (#CAD), bilgisayar destekli üretim (#CAM), bilgisayar destekli mühendislik (#CAE) ve diğer yazılımlarda kullanılmak üzere, varolan parçaların üç boyutlu sanal modellerinin yaratılması için kullanılabilir bir metot haline gelmiştir. Tersine mühendislik işlemi bir objenin ölçümünü ve ardından üç boyutlu model olarak oluşturulmasını içerir.

Bu 3D modellerin üretimi için farklı metodlar bulunmaktadır. Bunların çalışma sistemleri içerisinde, lazerle tarama, bilgisayarlı tomografi ya da en yeni metodlardan olan fotoğraf ile tarama yöntemleri de bulunmaktadır.

Tersine Mühendisliğin Önemi

Günlük hayatımızda çok fazla fotokopi çektiriyoruz. Bu işlemi fiziksel olarak 3 boyutlu nesneleri kopyalamak için kullanmak sizce de günlük hayatımızı kolaylaştırmaz mı? Evinizde kırılan bir parçanın yenisini 3dscanner metodu ve biraz bilgisayar bilgisi ile yeniden üretebilmeniz mümkündür.
Bilgisayar ortamında ürettiğiniz bu modelleri üretim kriterlerine uygun bir şekilde yeniden düzenleyerek masa üstü 3D yazıcılarınızdan üreterek kullanmaya başlayabilirsiniz.

Örnek vermek gerekirse 1. ve 2. görsel bizlerin photogrammetry yöntemi ile 3.görselden ürettiğimiz modellerdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz