Merhaba arkadaşlar bugün Su Seviyesi Sensörü kullanımını öğreneceğiz ve yine daha önce kullanımını öğrendiğimiz 2×16 LCD Ekrana sensörden aldığımız veriyi yazdıracağız.

Su Seviyesi Sensörü Nedir?

Bu sensör, bir kabın veya kapalı bir nesnenin içerisindeki su seviyesini ölçmek için kullanılan bir sensördür. Üzerindeki dikey iletken sütunlar sayesinde su seviyesini kademe kademe ölçebiliriz. Analog çıkış veren bir sensördür.

Özellikler:

  • Çalışma voltajı: DC 3-5V
  • Akım tüketimi: 20mA’den az
  • Sensör tipi: Analog
  • Tespit yüzey alanı: 40mmx16mm
  • Devre plaketi: FR4 çift yüzeyli
  • Çalışma sıcaklığı:10-30
  • Çalışma Nemi: 10% -90% yoğuşmasız
  • Ürün boyutu: 62mmx20mmx8mm

Malzeme Listesi:

Test Aşaması:

Projeyi yapmaya başlamadan önce sensörümüzün sorunsuz çalıştığından emin olmamız gerekiyor. Bunun için 2×16 LCD Ekranı projeye dahil etmeden önce seri ekranda sensörümüzün verdiği değerleri test edelim. Böylece LCD Ekranımızı bağlamadan önce bir sorun olmadığından emin olabiliriz. Test yapmak için sensörümüzün + bacağını Arduino üzerinde +5V pinine, – bacağını Arduino üzerinde GND pinine ve son olarak sensörümüzün S pinini Arduino üzerinde Analog 0 pinine bağlayalım ve aşağıdaki test kodunu Arduino kartımıza yükleyelim.

Kodumuzu yükledikten sonra boş bir kaba veya bardağa sensörün üzerindeki pinler yukarı bakacak şekilde yerleştirelim. Seri ekranı açalım. Ekranda sensörün üzerinde su yoksa “Bos” yazması gerekiyor. Yavaş yavaş suyu dolduralım ve doldururken bir yandan seri ekranda yazan değerleri kontrol edelim. Suyu doldurdukça sırayla seri ekranda suyun seviyesini belirten şu yazıların yazması gerekiyor: Bos, Dusuk, Orta ve Yuksek. Eğer sensörünüzde bir sorun varsa ve seri ekranda belirttiğimiz yazılar yazmıyorsa lütfen yorumlar kısmında bizimle sorununuzu paylaşmaktan çekinmeyin. Size yardımcı olmayı çok isteriz 🙂 Eğer sensörümüzde bir sorun yoksa ve seri ekranda bütün ifadeler sırayla çıktıysa projemize 2×16 LCD Ekranımızı dahil edebiliriz.

Bağlantı Şeması:

2×16 LCD Ekranı I2C Modülü olmadan kullanmak isteyenler için bağlantı şeması:

2×16 LCD Ekranı I2C Modülü ile birlikte kullanmak isteyenler için bağlantı şeması:

Kod:

2×16 LCD Ekranı I2C Modülü olmadan kullanmak isteyenler için kod satırları:

2×16 LCD Ekranı I2C Modülü ile birlikte kullanmak isteyenler için kod satırları:

Başlangıç:

Öncelikle projeyi düzgün bir şekilde çalıştırabilmemiz için test aşamasında suya soktuğumuz sensörümüzün yüzeyini tamamen kurulamamız gerekiyor. Kuruladıktan sonra Arduino’ya güç verelim ve sensörümüzü dik konumda tutarak yavaşça su dolu kabımıza veya bardağımıza daldıralım. Sensörü daldırdıkça 2×16 LCD Ekranımızda yazan yazıların sırasıyla: “Bos, Dusuk, Orta ve Yuksek” olması gerekiyor.


Eğer bu proje aşamasında bir sorunla karşılaştıysanız yorum yazmaktan çekinmeyin size yardımcı olmayı çok isteriz! Bu dersimiz işinize yaradıysa ve hoşunuza gittiyse diğer derslerimize göz atmayı unutmayın 🙂

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz