Merhaba arkadaşlar, bu uygulamamızda daha önce kullanmasını öğrendiğimiz Joystick Modülünden okuduğumuz açı bilgisine göre Servo Motorları kullanacağız.


Joystick Modülü, temel olarak 2 adet potansiyometre ve 1 adet push button’dan oluşmaktadır. Arduino’ya 0 ve 1023 değerleri arasında veriler gönderebiliyor. Ve servo motorlarımıza bu veriyi açı olarak yansıtabilmemiz için map() fonksiyonunu kullanarak bu değerleri 0 ve 180 derece açılar arasına taşımamız gerekiyor.


Malzeme Listesi:


Bağlantı Şeması:

Not: Bu şemadaki Joystick Modülü Robolink Market’ten alacağınız Joystick Modülüne göre farklı pin sıralaması bulundurmaktadır. Bu şema, size gönderilen Joystick Modüllerinin pin sırlamasına göre çizilmiştir. Eğer elinizde pin sıralaması farklı olan bir Joystick Modülü varsa pin bağlantıları şu şekilde olmalıdır: GND -> GND, +5V -> +5V, VRX -> A0, VRY -> A1. Bu projede SW pinine sahip butonu kullanmayacağız.


Kod:


Başlangıç:

Kodumuzu Arduino’ya yükleyelim. Yükleme tamamlanınca Joystick Modülümüzü elimize alalım ve yavaşça X ve Y eksenlerinde hareket ettirelim. Biz hareket ettirdikçe Servo motorlarımızın da hareket yönüne ve açısına bağlı olarak dönmeleri gerekiyor. Eğer bu proje sırasında bir problemle karşılaşırsanız lütfen yorum yazmaktan çekinmeyin. Size yardımcı olmayı çok isteriz 🙂

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz