Merhaba arkadaşlar bugün sıklıkla kullandığımız arduino modellerine alternatif olarak kullanabileceğiniz Blue Pill ve Black Pill’den bahsedip aralarındaki farklara bakacağız.

Öncelikle bu karşılaştırmayı yaparken arduino ekosisteminden ve IDE kısmından kopmamaya çalışacağız. O yüzden elimizdeki alternatifler Stm32f103 yani Blue Pill ve en son versiyon olarak karşımıza çıkan stm32f411 Black Pill. Bir önceki yazımızda stm32 nedir ile başlangıç yapmıştık. Ayrı bir ekosisteme sahip olan bu iki modeli burada karşılaştırmamızın en büyük sebebi bahsi geçen stm32 geliştirme kartlarının da Arduino IDE ile çalışabilmesi. Bu sayede sade C dili ile çalışmak yerine kullanıcılar, kullanımı daha kolay bir programlama yapabiliyorlar. Tabi burada direk C dili ile çalışmanın bir çok artısı var fakat bu seçimi yapmayı kullanıcılara bırakıyoruz 🙂

En çok tercih edilen modellerden biri olan arduino nano ile başlayalım. 8bit risc/avr mimari yapısını kullanan atmega328p işlemcili bu model, düşük ve orta seviyeli projelerde bizi üzmüyor ve yeterli bir seviye de performans verebiliyor. Fakat projemizin boyutu büyüdükçe haliyle üzerinde bulunan 8bit lik işlemci bir süre sonra yetmez hala gelebiliyor. Yeri gelmişken kısacaca 8 bit-32 bit tabirlerinin ne anlama geldiğini ifade edelim. İşlemcinin bir komutta işeyebileceği maksimum veriyi ifade etmektedir. Yani 8 bitlik bir işlemci  28 ‘den 256 bytelık bir veriyi işleyebilir.  

Bu örnekten yola çıkarak 32 bitlik bir işlemci ile 8 bitlik bir işlemcinin farklarının oldukça fazla olduğunu görebiliyoruz. Bu yüzden 8 bitlik işlemcilerin yetmediği projelerde örnek olarak görüntü işleme, HMI ekranların kullanımı örnek verilebilir bu gibi durumlarda 8bit’ lik işlemcilere girebileceğimiz maksimum kod sayısı sınırlı olduğundan ram/rom gibi hafızalar yeterli gelmez ve işlemci gücü verileri işlemeye yetmez. Günümüzde daha yaygın hale gelen 32 bitlik işlemciler 8 bitlik işlemcilere göre daha çok tercih edilebilmektedir. Bu yazımız da STMicroelectronics tarafından geliştirilen Blue/Black Pill 32 bit işlemcili mikrokontrolcüler ile boyut ve fiyat açısından en yakın rakibi Arduino Nano’ yu karşılaştıracağız. Aşağıda teknik özelliklerini karşılaştırdığımız tabloyu görebilirsiniz.

Arduino Nano – BluePill – BlackPill Karşılaştırması

Bu tablodan yola çıkarak daha fazla performans isteyebileceğimiz projelerde stm32 Blue Pill ve Black Pill ‘i kullanmak daha mantıklı gözüküyor. Aşağıda benchmark testi yapılan kartlar arasında Stm32 Blue Pill ve Arduino Nano’nun puanlarını görmekteyiz. Stm32 Blue Pill’in performansı azımsanmayacak derecede. İlerleyen zamanlarda bir başka Stm 32 yazımızda görüşmek dileğiyle.

Kaynak: https://forum.arduino.cc/t/benchmark-stm32-vs-atmega328-nano-vs-sam3x8e-due-vs-mk20dx256-teensy-3-2/414630/21

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz