Merhaba arkadaşlar ,bu yazımda arduino ile WS2812B adreslenebilir şerit ledin kullanımınının 3.serisi olan yürüyen led uygulamasını anlatacağım. Kullandığım adreslenebilir şerit ledin modeli WS2812B ‘dir. Bu led hakkında daha fazla bilgi için serinin ilk yazısına ulaşabilirsiniz 🙂 

Malzeme Listesi

Not: WS2812B Adreslenebilir şerit led şuanlık robolink markette olmadığı için nereden ucuza kaliteli ürün alabilirim gibi sorularınız olursa veya almak isteyen olursa instagram adresimden iletişime geçebilir.

Devre Şeması

   Devre şeması aşağıdadır ve oldukça basittir. Ben breadboard kullanmadan yaptım. Siz kullanabilirsiniz veya kullanmadan da yapabilirsiniz. Arduinonun 5V çıkışı ledimizin +5V girişine, arduinonun gnd çıkışı ledimizin gnd girişine ve son olarak arduinomuzun dijital 7 pini ledimizin Din girişine bağlanacaktır.
   Bu ledi beslerken 1m ve daha kısaysa arduinonun 5V’u ile besleyebiliriz ama daha uzun boyutlarda ledimizin ihtiyacını 5v çıkışının gücü yetersiz olacaktır ve 5V harici bir adaptör kullanmamız gerekiyordur.
   Not: Bu ledleri kesim noktalarından kesebilirsiniz ve birbirine ekleyip kullanabilirsiniz fakat ekleme yapılırken Do ledin bitişi olacaktır. Ledin başlangıç noktası da Din ‘dir. 7.pini Do‘a bağlarsanız lediniz çalışmayacaktır ve belki de zarar görebilir.

    Daha uzun led kullanacağınız zaman 1 metre ve yukarısı veya daha tam güç ile çalışmasınız istiyorsanız aşağıdaki devreyi kullanabilirsiniz. Adaptörün akımını (1 Amper, 2 Amper, 3 Amper,…) ledinizin gücüne göre seçebilirsiniz.

Arduino Kodu

   Yürüyen led kodlarına aşağıdan ulaşabilirsiniz. Kodların kısaca açıklamaları yan taraflarında verilmiştir. Kodların çalışması için fastled kütüphanesine ihtiyacımız vardır. Bu kütüphaneyi şu linkten indirebilirsiniz ve başka kütüphanelere de göz atabilirsiniz.
   Kütüphaneyi yükledikten sonra kodumuzu arduinomuza yükleyebiliriz. Devre bağlantılarını doğru yaptığımız sürece kodumuz sorunsuz çalışacaktır. 

Robolink Akademi – WS2812B İle Yürüyen Led Yapımı

view raw Aciklama.md hosted with ❤ by GitHub
#include <FastLED.h>
#define NUM_LEDS 10
#define DATA_PIN 7
CRGB leds[NUM_LEDS];
void setup() {
FastLED.addLeds<WS2812B, DATA_PIN, GRB>(leds, NUM_LEDS);
FastLED.setBrightness(255);
}
void loop() {
for(int i=0;i<10;i++){
leds[i].setRGB(0,255,0);
FastLED.show();
delay(300);
leds[i].setRGB(0,0,0);
FastLED.show();
}
}
view raw Kod.ino hosted with ❤ by GitHub

Uygulama Videosu

Arduino ile WS2812B kullanarak yaptığımız yürüyen led uygulamamız hakkında merak ettiklerinizi veya anlamadığınız şeyleri yorum olarak sorabilirsiniz. Serinin devamı ve yeni uygulamalar gelecektir. İyi çalışmalar dilerim 🙂

🚀 Arduino Projeleri için Robolink Akademi‘yi ziyaret edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz