Merhaba arkadaşlar, LDR nedir? sorusuna cevap aradığınız için burada olduğunuzu biliyorum.Bu soruyu aşağıdaki başlıkları inceleyerek yanıtlamaya çalışacağız.

>>Diğer direnç çeşitleri için tıklayabilirsin!

LDR Nedir?

LDR ismini, Light Dependent Resistor kelimelerinin baş harflerinden alır. Türkçe karşılığı “Işığa Bağımlı Direnç” anlamına gelir.Yani fotodirençtir. LDR direnç çeşitlerinden biri olmasına rağmen aynı zamanda pasif bir sensördür.LDR üzerine düşen ışık miktarına göre direnç değeri değişmektedir.

-
                       

LDR Sembolü

Devre şemalarında LDR sembolü,direnç sembolü ile benzerlik gösterir fakat ışığa bağımlı bir direnç olduğu için direnç sembolünün üzerine düşen iki ok işareti eklenerek gösterilmektedir.

 

LDR Çalışma Prensibi

LDR ışığa bağımlı bir dirençtir.Üzerine düşen ışık miktarı arttıkça direnç değeri azalır,ışık miktarı azaldıkça direnç değeri artmaktadır. Yani ışık miktarıyla ters orantılı olarak direnç değeri değişmektedir.

LDR yapımında kalsiyum sülfat ve kadmiyum selenid gibi bazı maddeler kullanılır.Bu maddeler yalıtkan bir taban üzerine yerleştirilip üzerine ince sarmallar halinde iletken bir tel(bakır) geçirilir.Son olarak dış faktörlerden etkilenmemesi için elemanın yüzeyi saydam bir madde ile kaplanır.

LDR Kullanım Alanları

Günlük hayatta ister hobi ister endüstriyel amaçlı pek çok alanda kullanılabilir. Fakat en sık aydınlatma sektöründe karşımıza çıkmaktalar.Aslında ışığa bağlı olarak kontrol edilmek istenilen tüm devrelerde kullanılabilir. Alarm devrelerinde, sayıcılarda ,fotoğraf makinelerinde,park bahçe ve sokak aydınlatmalarında kullanılabilir.Herkesin bileceği en sık uygulama alanı ise sensörlü lamba sistemleridir.

 

LDR ile Arduino Uygulamaları

  • Arduino Uno ile LDR değer okuma ve seri port ekranı uygulaması. (Blog ve Video için tıklayabilirsin.)
  • Arduino Uno ile LDR ile LED parlaklık kontrolü uygulaması. (Blog ve Video için tıklayabilirsin.)
  • Arduino Uno ile LDR ile ışık seviyesi göstergesi uygulaması. (Blog için tıklayabilirsin.)

LDR satın almak istiyorsan buradayız. 🙂 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz