Herkese selamlar, bu projede evinizde veya ofisinizde dekor ürünü olarak kullanabileceğiniz, aynı zamanda yapımı basit, maliyeti az olan mini su pompası ile Şelale Projesi ile karşınızdayım.

Malzeme Listesi

1 – Mini Dalgıç Su Pompası ve Şırınga

2 – Pil Yuvası ( 2’li)

3 – Mini Çıt Çıt (switch) 

4 – İstenilen Boyutta Kap/Kase

5 – Dekor İçin Taş/Çakıl

Mini Su Pompası ile Şelale Yapım Aşaması

1 – İlk olarak Mini Su Pompamızı, Kap veya Kasemizin istediğimiz yerine konumlandırıp yapıştırıyoruz. Mini Su Pompasının uç tarafına Şırıngamızı su sızdırmayacak şekilde yapıştırıyoruz. Şırınga kullanmamızın sebebi, fışkıracak olan suyu yukarıdan aşağıya dökülmesini sağlayarak olabildiğince gerçekçi seviyede Şelale etkisi yaratmak.

2 – Daha sonra yapıyor olduğumuz Şelalemizin daha güzel ve şık görünmesi için dekor amaçlı çakıl veya taşlarla, kap veya kasenin her yerini kaplıyoruz. Ve böylece daha doğal bir görüntü elde etmiş oluyoruz. Yapıştırma işlemini yaparken Mini Su Pompasının ucuna yerleştirmiş olduğumuz Şırıngayı es geçmeyelim. Taşları yapıştırırken Şırınganın etrafını tümsek şeklinde ve görünmeyecek şekilde yapmakta fayda var. Eğer Şırınga gözükürse görüntü kirliliğine sebep olabiliriz 🙂

3 – Ardından Mini Su Pompamızın (+) ve (-) uçlarını, 2’li Pil Yuvasının uçlarıyla bağlayıp, 2 adet pili de taktıktan sonra Şelalemizi canlandırabiliriz.

Tabii ki pillerimizin hızlı bir şekilde tükenip bitmesini istemeyiz.

Bunun için de gücü istediğimiz zaman açıp kapamamızı sağlayacak bir adet

Mini Çıt Çıt ( switch) bağlamak mantıklı olacaktır.

Mini Su Pompası ile Pil Yuvası arasındaki (+) yada (-) kablolarından istediğimiz bir tanesini ortadan ikiye kesiyoruz. Daha sonra kestiğimiz kablonun uçlarını Çıt Çıt’a (switch) bağlıyoruz. Son olarak artık kontrolü tamamen elimize almış oluyoruz. Pil Yuvası ve Mini Çıt Çıt’ ı istediğiniz bir yere konumlandırıp yapıştırabilirsiniz.

Önceki İçerikFlip-Flop devresi nedir?
Sonraki İçerikRC Tank Yapımı – Elektronik / Mekanik
Merhabalar ben Mehmet Baran Avşar. Robolink Akademi'de editörüm. Projelerimin daha detaylı anlatımı için aşağıdaki ikonlardan YouTube kanalıma göz atmayı unutmayın. Yaşadığınız herhangi bir sıkıntıyı yorumlarda belirtebilirsiniz. Eğer isterseniz mail aracılığıyla da sizlere yardımcı olabilirim. Herkese iyi çalışmalar diliyorum :)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz