Merhaba arkadaşlar, bu yazımda Reed Röle ‘nin ne olduğundan, hangi alanlarda kullanıldığından bahsedeceğim. 

Reed röle nedir ?

Basit olarak içinde bir gaz bulunan cam tüpten oluşur. Bu tüpün içinde 2 adet birbirine temas edebilen kontak vardır. Normal durumda bu kontaklar birbirine temas etmez.  Kontakların yapılmasında nikel ve demir malzemeleri kullanılır.

Kullanım Alanları

Genellikle güvenlik sistemlerinde kullanılır. Örnek olarak kapının veya pencerenin açıldığı zaman uyarı vermesinde, bir dolabın veya dolap çekmecesinin açıldığı zaman otomatik içinin aydınlatılması gibi örnekler verilebilir. Reed rölelerin yerine normal switch(anahtar) kullansak zamanla fiziksel temas olacağında aşınma bozulma gibi durumlar olabilir. Ama bu röleyi kullanırsak fiziksel bir temas olmadığı için daha uzun süre kullanabiliriz.

Çalışma Prensibi 

Reed röleler normal durumlarda yani etrafında manyetik alan olmadığı durumlarda açık anahtar gibi davranır ve elektriği iletmez. Rölenin yanına bir mıknatıs veya elektro mıknatıs yaklaştırıldığında röledeki kontaklar birbirine temas eder ve kapalı anahtar gibi davranır.
Aşağıdaki gif’ler sayesinde bu olayı daha iyi anlayacağınızı düşünüyorum.

Mıknatıs Yaklaştırıldığında
Elektromıknatısa Enerji VerildiğindeYazımı okuduğunuz için teşekkür ederim. Kısa zaman içinde reed rölenin nasıl kullanıldığı hakkında uygulama yapacağım 🙂

Not: Reed Röle modülü için tıklayabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz