Merhaba arkadaşlar, bu yazımızda sizlerle birlikte Arduino Bootloader yükleme ve Arduino As ISP nedir, hangi alanlarda ihtiyaç duyulur, neden gereklidir gibi soru işaretlerini bu yazımızda gidereceğiz.

Malzeme Listesi

Arduino Bootloader Neden Gereklidir?

Arduino’nun bootloader kısmını silmemizin nedeni geniş kapsamlı projelerde arduino’ya güç geldikten sonra gecikme süresinin önüne geçmek için kullanılır. Bu kısmı silinen arduinolar bilgisayar üzerinden direkt olarak kod yükleyemeyiz. İsterseniz Arduino uno ile Arduino nano arasındaki bağlantıları yapalım

Devre Şeması

 Bağlantımızı yaptıktan sonra arduino nano’nun içine projemizi yükleyeceğiz.

Arduino Bootloader’a Proje Yükleme

Arduino unoyu bilgisayarımıza bağlıyoruz. Arduino IDE programımızı çalıştırıyoruz ve Dosya bölümünden Örnekler>ArduinoISP>ArduinoISP seçiyoruz 

Açılan pencerede hiçbir şeyi değiştirmeden Arduino unomuza yüklüyoruz daha sonrasında yükleyeceğimiz proje dosyasına gelip Araçlar bölümünden kart bilgilerimizi Arduino nano olarak değiştiriyoruz ayrıca Programlayıcı da Arduino As ISP olarak değiştiriyoruz. İşlemlerimiz bittikten sonra Taslak bölümünden Programlayıcıyı kullanarak yükleyi seçiyoruz.

Yükleme işlemimiz tamamlandı. Arduino nano üzerinde bulunan mikro denetleyicide ki bootloader kısmını silip projemizi yükledik. Artık gecikme olmadan projelerinizi çalıştırabilirsiniz. 

Arduino Bootloader’ı Tekrardan Yükleme

Bootloader kısmını sildiğimiz için bilgisayarımızdan arduinomuza kod yükleyemeyiz. Dilerseniz şimdide tekrardan yükleyelim. Bunun için yukarıda yapmış olduğumuz bağlantıyı tekrarlıyoruz. Bağlantılarımız bittikten sonra ArduinoISP kodlarını Arduino Uno’ya yüklüyoruz, yükleme işlemi bittikten sonra. Araçlar bölümünden programlayıcıyı Arduino As ISP olarak değiştiriyoruz. Önyükleyiciyi yazıdırı seçtikten sonra, Arduino nanomuz tekrardan bootloader modunda sorunsuz bir şekilde çalışacaktır.

Dilerseniz Youtube kanalımızda ki videoyu izleyerek de öğrenebilirsiniz.

 

Bir sonraki yazımız da görüşmek üzere. 😊

2 YORUMLAR

  • Osman merhaba, aşağıda yazacağım gibi bağlayabilirsen çözüme ulaşabilirsin.

   ARDUİNO NANO – ARDUİNO UNO
   D10 >>> RESET
   D11 >>> D11
   D12 >>> D12
   D13 >>> D13
   5V >>> 5V
   GND >>> GND

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz