Arkadaşlar merhaba, bu yazımızda Thonny IDE’si üzerinde sıkça karşılaşılan problemlerden biri olan Pico port hatasından yani “Backend terminated or disconnected. Use “Stop/Restart” to restart” hatasının çözümünden bahsedeceğiz.

Raspberry Pi Pico

Raspberry Pi tarafından geliştirilen küçük, hızlı ve çok yönlü bir karttır. Pico, hobi elektroniğinden, cihazların kontrol etmeye hatta küçük bir ekranı çalıştırmaya kadar sayısız günlük işlemin temelini oluşturan teknolojiyi kullanmaya imkan sağlar.Daha deneyimli kullanıcılar, Raspberry Pi Pico’nun SPI, I2C ve özel çevre birimi desteği için sekiz Programlanabilir G / Ç (PIO) pinleri dahil olmak üzere zengin çevre birimlerinden yararlanabilir.

RP2040 mikrodenetleyiciye sahip ve düşük güç tüketimi ARM Cortex M0+’ a sahip Pico, diğer Raspberry Pi modelleri gibi düşünülmemelidir. Diğer Raspberry Pi modellerini bil bilgisayar gibi düşünüp, monitör, klavye ve mouse bağlayabiliyorken Pico üzerinde bu girişler bulunmamaktadır. Yani Pico’yu daha güçlü bir Arduino gibi düşünebiliriz.

Thonny Python IDE

Thonny, Python için yeni başlayanlar için tasarlanmış entegre bir geliştirme ortamıdır. Kod boyunca adım adım ilerlemeyi, adım adım ifade değerlendirmeyi, çağrı yığınının detaylı görselleştirilmesini ve referans ve yığın kavramlarını açıklamak için bir modu destekler.

Özellikler

  • Başlangıç seviyesi yazılımcılara uygun
  • Yazılım çalıştırıldığında değişkenlerin nasıl değiştirdiğini gösterebilme
  • Satır sayıları
  • Fonksiyon çağırtmalarını görselleştirebilme
  • Basit bir debugger
  • Syntax vurgulama
  • Adım adım kod koşma asistanı

Ücret

  • Ücretsizdir – Açık kaynak bir yazılımdır.

Rasberry Pi Pico Port Hatası ve Çözümü

Raspberry pi pico ve thonny’den kısaca bahsettik. Thonny ile nasıl programlanacağını merak ediyorsanız Raspberry Pi Pico yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Picoyu bilgisayara bağladınız ve kod yüklemeye çalışırken aşağıdaki ve benzeri problemler karşılaşıyorsanız bunun 2 sebebi olabilir.

1. USB Kablo Seçimi: Kullandığınız bağlantı kablosunun data kablosu olup olmadığından emin olun. Eğer data kablosu değilse kod atmanız mümkün olmayacaktır.

2.Port Seçimi: Thonny > Seçenekler > Yorumlayıcı > Thonny kodunuzu çalıştırmak için hangi yorumlayıcı veya cihazı kullansın? kısmından MicroPython (Raspberry Pi Pico) ‘ u seçin. Alt kısımda bulunan Install or uptade firmware’i kontrol etmeyi unutmayın. Eğer yazılım eski ise hata almanız normal olacaktır. 2. adım olarak Port kısmından şuan USB kablonuzun bağlı olduğu portu seçin. Daha önceden seçtiğiniz port dolu olabilir, kontrol etmekte fayda var.

Bu yazımızda en sık karşılaşılan Pico Port Hatasından bahsettik. Sizin de karşılaştığınız hatalar ve çözümler varsa mutlaka yorum olarak yazın. İyi çalışmalar.. 🙂

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz