Arkadaşlar merhaba, bu yazımızda ESP32-CAM ile ilgili kod yüklerken oluşan hatalardan ve kod yükledikten sonra kamera ile ilgili sıkça karşılaşılan problemlerden bahsedip bu hataları nasıl çözeceğinizi anlatacağız.

ESP32-CAM Sık Karşılaşılan Sorunlar:

 1. Failed to connect to ESP32: Timed out waiting for packet header
 2. Camera init failed with error 0x20001 ve benzerleri
 3. Arduino IDE Serial Monitör: “Brownout detector was triggered
 4. Sketch too big hatası
 5. Board at COMX is not avaible ya da COM Port Not Selected
 6. Arduino IDE’de IP Adres gelmemesi
 7. Web Server’ın Açılmaması

1. ESP32-CAM “Failed to connect to ESP32: Timed out waiting for packet header” Hatası ve Çözümü:

Eğer bu hatayı alıyorsanız ya ESP32 Cam flash modunda değilgir ya da FTDI Programlayıcısı ile bağlantı problemi vardır.

ailed to connect to ESP32: Timed out waiting for packet header

1.Kod yükleme adımlarını kontrol edin: ESP32-CAM’in kod yüklenemiyor ve bu hatayı alıyorsanız kod yükleme ve ftdi ile arasındaki bağlantıları tekrar kontrol edin. Aşağıdaki adımları takip ederek kontrol sağlayabilirsiniz.

 • Devre şemasına uygun olarak FTDI ile ESP32-CAM arasında bağlantıyı yapınız.

FTDI ile ESP32-CAM

Not: ESP32-CAM’e kod yüklerken GPI0 ile GND arasında bağlantı yapmayı unutmayınız. ESP32-CAM’den ise 5V u seçmeyi unutmayınız.

ESP32-CAM FTDI Programcısı
GND GND
5V VCC (5V)
U0R TX
U0T RX

Bağlantılarda bir problem yoksa sırada kod yükleme aşaması var.

 • Arduino IDE Tools(Araçlar) > Board(Kart) > AI-Thinker ESP32-CAM ‘i seçin.
 • Arduino IDE Tools(Araçlar) > Port > ESP32’nin bağlı olduğu portu seçin ve kodları yükleyin.
 • Debug ekranında “…._…” göründükten sonra reset tuşuna basın. Bir süre sonra kodlar yüklenmiş olacaktır.
 • Kodlar yüklendikten sonra GPIO 0 ve GND arasındaki bağlantıyı söküp resete basın.

EK: ESP32-CAM’in kendi örneği olan CameraWebServer örneğinde bu hatayı alıyorsanız Select camera model bölümünden ” #define CAMERA_MODEL_WROVER_KIT” kodunun başına “//” ekleyerek bu satırı yorum satırına çeviriyoruz. Daha sonra “//#define CAMERA_MODEL_AI_THINKER” satırının başından “//” kaldırarak komut satırına çevirip kodu tekrar yüklüyoruz. Bu da hatanızı çözecektir.

2.Kullandığınız FTDI Programlayıcısını kontrol edin: ESP32-CAM programlarken FT232 bir FTDI kullanmanızı tavsiye ederiz. Bazı CH340 dönüştürücüler bu hataya sebep olabilir.

3.ESP32-CAM’e 5V ile güç verdiğinizden emin olun.

4.FTDI’ı kontrol Edin: FTDI programlayıcınızın çıkışından 5V değer okuyup okumadığınızı bir multimetre aracılığı VCC-GND arasından kontrol edin. 

2.ESP32-CAM Camera init failed with error 0x20001 ve Benzeri Hatalar ve Çözümleri:

Eğer bu hatayı alıyorsanız, OVX Kameranız düzgün bağlanmamış veya kodda pin seçiminde hata yapmış olabilirsiniz. Bazen bu sorunu kartı bir kaç kere tekrar başlatmak çözebilir ama o kesin bir çözüm değildir.

1.Kamera konnektörünü kontrol edin: Kamera konnektörünü doğru bir şekilde bağladığınızdan ve konnektöre zarar gelip gelmediğine bakınız. Bağlantıda bir problem var ise bu hatayı alacaksınızdır.

2. Kodlarda kamera modelini doğru seçtiğinizden emin olun: Projenize uygun kamera modülünü seçtiğinizden emin olun. Örneğin CameraWebServer modülü kullanırken select camera model bölümünden ” #define CAMERA_MODEL_WROVER_KIT” kodunun başına “//” ekleyerek bu satırı yorum satırına çeviriyoruz. Daha sonra “//#define CAMERA_MODEL_AI_THINKER” satırının başından “//” kaldırarak komut satırına çevirmek gerekmektedir.

3.Bilgisayar üzerinden güç veriyorsanız bazen bu güç yetersiz kalıp bu hataya sebep olabilir.

3. ESP32-CAM Arduino IDE Serial Monitör: “Brownout detector was triggered” Hatası ve Çözümü:

Arduino IDE Seri monitörü açtıktan sonra “Brownout detector was triggered” uyarısı alıyorsanız bu donanımsal bir problem olduğu anlamına gelir. Düşük kaliteli USB kablosu, uzun USB kablosu, kötü lehim bağlantıları, bilgisayar portundaki arızalar bu hatayı almanıza sebep olacaktır. Bunları tekrar kontrol edin.

4. ESP32-CAM “Sketch too big” Hatası ve Çözümü:

Bu hatayı alıyorsanız doğru partition scheme’yı seçmediğiniz anlamına gelir. Arduino IDE > Tools > Partitionn Scheme > Huge APP(3MB No OTA)‘ yı seçiniz.

5. ESP32-CAM “Board at COMX is not avaible” ya da “COM Port Not Selected” Hatası ve Çözümü:

USB portunuzda yada usb kablonuzda arıza olması bu hataya sebep olabilir. Kontrol ediniz. 

Bir de port seçmediyseniz de bu hata ile karşılaşırsınız. Arduino IDE > Tools > Port> bağlı olduğunuz port ‘u seçiniz.

6. ESP32-CAM Arduino IDE’de IP Adres gelmemesi Hatası ve Çözümü:

Kod yükledikten sonra seri monitörde sadece “….” görüyorsunuz ve IP adresi alamıyorsanız ESP32 Wifi’a bağlanamıyor demektir.

1.Wifi Adınızı ve şifrenizi kontrol edin: Wifi adı ve şifreniz yanlış ise wifi bağlanamayacak ve IP adresi karşınıza gelmeyecektir.

2. Baud Rate seçimini kontrol edin: Seri monitörde proje kodunuzla uyumlu baud rate’i seçmediyseniz bu hatayı alabilirsiniz. Örneğin CameraWebServer örneği için seri monitörde Baud Rate’i 115200 ayarlamanız gerekmektedir.

3. Reset Butonuna bastınız mı?: Kod yükledikten sonra bir kaç kere reset butonuna basmak gerekebilir.

4. RX ve TX Bağlantılarını kontrol edin: ESP32 üzerindeki RX, FTDI üzerindeki TX’e ve ESP32 üzerindeki TX, FTDI üzerindeki RX’e bağlı olmalıdır.

5.Wi-fi Ağınızı kontrol edin: İnternetiniz olup olmadığını kontrol edin. Eğer internet ağınızda problem var ise ESP32’de ağınıza bağlanamayacaktır.

7. ESP32-CAM Web Server’ın Açılmaması Hatası ve Çözümü:

Seri monitörde IP adresi karşınıza geliyor fakat IP adresini açtığınızda beyaz ekran ile karşılaşıyorsanız, diğer sekmelerde açık olup olmadığını kontrol edin. Eğer açıksa kapatıp tekrar deneyiniz.

Bu yazımızda sizlerle beraber sık karşılaşılan ESP32-CAM hataları ve çözümlerinden bahsettik. Karşılaştığınız başka hatalar ve çözümleri var ise mutlaka yorum olarak yazın. İyi çalışmalar… 🙂

🚀 Proje Önerisi: ESP32 Cam ve Blynk ile Görüntülü Kapı Sistemi

1 Yorum

 1. “A fatal error occurred: Failed to connect to ESP32: Timed out waiting for packet header” hatasını her şeyi yapmama rağmen hala çözemedim
  Acil yardım eder misiniz

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz