Ana Sayfa Proje & Uygulama 3D Yazıcı Projeleri RC Tank Yapımı – Elektronik / Mekanik

RC Tank Yapımı – Elektronik / Mekanik

0

Arkadaşlar merhaba bu yazımızda RC nedir? RC Tank nasıl yapılır? Elektronik ve mekanik donanımları nelerdir? bunlardan bahsedeceğiz. Parçaların birleştirilmesi ve test sürüşü için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz. 🙂

RC Nedir?

Türkçe karşılığı Radyo kontrol olan RC (Radio Control ), bir cihazı uzaktan kontrol etmek için kullanılan sistemdir. Uzaktan kumandalı sistemler de diyebilir. Özellikle hobi projelerinde sıkça tercih edilir. RC Tank, RC araç, RC Tekne ve RC drone en çok karşımıza çıkan örneklerdir.

RC Tank Malzemeleri

Flysky FS-i6 2.4GHz 6 Kanal Kumanda ve FS-iA6B Alıcı

Flysky FS-İ6; sabit kanatlı, planör, helikopter, drone, tank vb. RC araçlar için üretilmiş giriş seviye bir verici kumandadır. FS-iA6B alıcı kumanda ile birlikte gelir. Alıcı, 500m’yi aşan bir menzile sahip 6 kanallı kompakt bir alıcıdır ve parazit önleme yetenekleri için çift antenlidir. (Detaylı bilgi için malzeme listesindeki linki ziyaret edebilirsiniz.)

Kumanda ve alıcı tanışması Bind fonksiyonu sayesinde gerçekleşmektir. Bu haberleşme sayesinde kumanda ve alıcı birbiriyle tanışır ve karışıklıklar önlenmiş olur. (Kumanda ayarları ve bind etme işlemi için videoyu izleyebilirsiniz.)

ESC ( Electronic Speed Control)

Motorlarınızın hızını ve yönünü kontrol etmenizi sağlar. Uzaktan kumanda vericisinden gönderilen sinyaller alıcıya iletilir. Alıcı sinyali Esc’ye gönderir ve motor bu sayede ilgili komutu gerçekleştirir.

Esc seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken başlıca konular, motorunuzun fırçalı mı fırçasız mı olduğu. Biz projemizde sessiz olması ve daha verimli olması sebebiyle fırçasız bir motor tercih ettik. Seçtiğiniz motor tipine göre esc modelleri farklılık gösterecektir. Önemli olan diğer bir konu ise Akım-Gerilim değerleridir. Motorunuzun kullandığı akım değerine göre esc modeli seçmelisiniz. Örneğin motorunuz 20A bir akım çekiyorsa, motorun zorlandığı noktada bu değer daha da artacaktır. Bu noktada 20A bir esc yerine 30A bir esc seçerseniz güvenlik payı bırakmış olursunuz. Gerilim değeri olarak motorunuza uygun değeri seçmeniz yeterli olacaktır.

Xa2212 980Kv Motor

RC Araçların hareket etmesini sağlayan ana elemandır. Alıcıdan alınan sinyal ESC üzerinden geçerek motora komutu iletir ve motor bu komuta göre hareket eder.2 Tip motor tercih edebilirsiniz. Fırçalı ve fırçasız. Biz projemizde fırçasız bir motor tercih ettik. Sebebi ise, sessiz çalışıyor olması, bakımının kolay olması ve yüksek hız-tork’a sahip olmasıdır. Detaylar için ürün linkini ziyaret edebilirsiniz.

Pil Seçimi

3 Adet ICR18650-35E Li-Ion Pil – 3.7V 3500mAh tercih ettik. Bu lityum ion piller şarj edilebilir. Şarjlı durumda bekletilebilirler ve kısa zaman içerisinde kapasite kaybına uğramazlar. Robot kitleri, ölçüm cihazları, el fenerleri, notebooklar ve çeşitleri elektronik projelerde sıkça tercih edilir.

Elektronik aksamlar tamamlandığına göre mekanik kısmına geçebiliriz. STL dosyasında bulunan baskıları aldıktan sonra malzeme listesindeki rulmanları ve geriye kalan parçaları birleştirerek tankınızı tamamlayabilirsiniz.

👉🏻3D Kategorimizi ziyaret ettiniz mi?

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Exit mobile version