Merhaba arkadaşlar bu yazımızda 3 Boyutlu Yazıcılarda Kayış Gerginliği konusuna bakacağız.

Kayış Gerginliği Nedir?

Kayış gerginliği yazıcımız ile alacağımız baskıların yüzey kalitesine önemli ölçüde etki etmektedir. Kayışımız gergin değilse baskı esnasında diş atlaması gibi sorunlar olacaktır ve bunlarda baskının yüzeyini etkileyecektir.

                              

Yukarıdaki resimlerde baskı yüzeyindeki problemler görülmektedir. Bir baskıda katman kayması olmuş diğer baskı da ise titreşimden dolayı filament düz bir şekilde yükselmemiştir.

Kayış Gerginliği Ayarlama?

Bunun için 3 farklı seçenek vardır. Bunlardan biri el ile ayarlama ama bu yöntem ne kadar uğraşsakta istediğimiz sonucu vermez.

     Yay ile Ayarlama

Bu yay ile kayışın gerginliğini ayarlamak mümkün. Ve oldukça işe yaradığını söyleyebilirim bu ürününe de buradan ulaşabilirsiniz.

     Somun ve Civata ile Ayarlama

Üçüncü ve son yöntem de somun ve cıvata ile ayarlama bunun için almanız gereken ürün yada baskı yazıcınıza göre değişebilir ben şuanda Ekseninde Mil ve Profil kullanan yazıcılara göre anlatacağım.

             

Öncelile Profil kullanan yazıcılar için anlatacağım. Bu ürünü Yazıcının X Eksenine takıyoruz. Takmak için T Kanal somunları profile giricek şekilde ayarlıyoruz ve yandaki civataları sıkıyoruz daha sonra kayışı ürün en yakın haldeyken takıyoruz. Burası önemli çünkü uzak halde isen takarsak kayışı gerginleştiremeyiz. Daha sonra ucunda bulunan somun ile içerideki civatayı sıkıyoruz. Kayışın gerginliği bir gitar teli gibi olmalıdır. Dokununca gergin olmalı ama dikkat çok gergin yaparsanız baskı sırasında kopma olabilir.Bu ürünede buradan ulaşabilirsiniz. Normal mil kullanan yazıcılara gelirsek yine aynı şekilde en yakın halde iken kayışı takıyoruz ama bu sefer somun yok direk cıvata var bu civadaları ne kadar sıkarsak parça yazıcıdan o kadar uzaklaşacaktır ve bu sayede kayış gergirleşecektir. Bu parçanın baskı dosyasına buradan ulaşabilirsiniz.

Bu ayarlamaları yaptıktan sonra baskıda yüzey kalitesinin bariz bir şekilde iyileştiğini görmüş olacaksınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz