Merhaba arkadaşlar, bu yazımızda Rubber Ducky Nedir? Şakası nasıl yapılır? Digispark Attiny85 Modülü ile Rubber Ducky yapımından bahsedeceğiz.

Rubber Ducky

Hak5 ekibi tarafından oluşturulan bir USB’dir aslında. Fakat USB gibi çalışmaz. Rubber Ducky bir HID( Human Interface Device) cihazıdır. İnsan cihaz arayüzleri, klavye, mouse, joystick gibi cihazlardır. Bu cihazlar bilgisayara usb yolu ile bağlandığı zaman bilgisayar tarafından güvenlik duvarına takılmazlar. Yani sistem tarafından güvenilir kabul edilir ve kontrol edilmezler. Diğer USB girişler ise bilgisayar tarafından kontrol edilir. Bu USB kodlandıktan sonra bilgisayarınız tarafından bir HID olarak algılanır. Bu yüzden sorgulanmaz. Sorgulanmaması sebebiyle, eğer içinde zararlı yazılımlar var ise bu yazılımlar bilgisayarınıza zarar verebilir veya hackleyebilir. Bu yüzden bilmediğiniz USB’leri bilgisayarınıza takmamanızı tavsiye ederiz.

Biz bu yazımızda şaka amaçlı hazırladığımız USB’den bahsedeceğiz. Sizler de arkadaşlarınıza şakaları yapabilirsiniz.

Digispark Attiny85

Hem USB girişine sahip olması hem de küçük olması sebebiyle Yapımında Digispark Attiny85 usb’li modülü kullanmayı tercih ettik. Digispark Attiny85 Modül Kurulumu ve Kod yükleme aşamaları için turuncu yazımıza tıklayabilirsiniz. Orada detaylı anlatım mevcut. 🙂

Yazımızdaki kuruluma ek olarak bir de Türkçe klavye desteği kurmamız gerekiyor. Buradaki zip dosyasını indirerek, o yazımızdaki kütüphane kurulumu adımlarına benzer bir şekilde kütüphane kurulumunu gerçekleştirebilirsiniz. (DigisparkKeyboard-master)

Hack Şakası Kodları

 

https://gist.github.com/RobolinkTeknoloji/7947093bb94b5ce85fd59f5ba232e7fc

Uyarı: Bu bir şaka programıdır. Zararlı yazılımlarla karşılaşmamak için bilmediğiniz USB’leri bilgisayarınıza takmayınız.!

13 YORUMLAR

  1. attiny85 bu şekilde programlandıktan sonra sıfırlamak, daha sonra başka kod yüklemek mümkün müdür? Sıfırlama işleme nasıl oluyor? Yeni yükleme yapınca eskisi siliniyor mu?

    • Tabi ki mümkün 🙂 Arduino gibi düşünebilirsiniz. İçine boş kod veya farklı kod atarak içeriğini değiştirebilirsiniz. Fakat tabiki USB bilgisayara ilk takıldığında ilk olarak şaka komutlarını gerçekleştirecektir.

  2. indirdiğimiz dil kütüphanesini nereye ekleyip nasıl kullanacağımız konusunda detay verebilir misiniz?

    kod içinde #define kbd_tr_tr kullandım ama hata mı yaptım bilmiyorum 🙂 robotik ve kartlar noktasında çok yeniyim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz